Gimnastyka artystyczna – ME: rozdano ostatnie medale, Polki piąte!
materiały prasowe PZG

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 21.05.2023, 18:33

Dwa złote medale w finałach z poszczególnymi przyborami zdobyła Sofia Raffaeli. Mistrzyniami Europy zostały także Darja Varfolomeev i Wiktoria Onoprijenko. W rywalizacji drużynowej triumfowały zespoły z Izraela i Azerbejdżanu. Polki zajęły 5. miejsce w finale z obręczami. To najlepsza lokata naszych zawodniczek w historii występów w mistrzostwach Starego Kontynentu.

Za nami ostatnie rozstrzygnięcia w mistrzostwach Europy w Baku. Na koniec tradycyjnie gimnastyczki rywalizowały w finałach z poszczególnymi przyborami. W rywalizacji indywidualistek najlepiej spisała się Sofia Raffaeli. Mistrzyni świata w wieloboju triumfowała w zmaganiach z piłką (33.650) i maczugami (33.000). Mistrzynią Europy w rywalizacji z obręczą została Ukrainka Wiktoria Onoprijenko (33.250), a złoto w finale ze wstążką trafiło fo Darji Varfalomeev (32.250). Dla Niemki to historyczny medal – pierwsze w historii tego kraju złoto czempionatu Starego Kontynentu.

Po dwa medale w finałach zdobyły reprezentantki Bułgarii. Mistrzyni Europy w wieloboju Borjana Kalejn tym razem cieszyła się ze srebra w układzie z maczugami i brązu z obręczą. Stliana Nikołowa wywalczyła srebro z piłką oraz brąz ze wstążką. Jewa Brezaliewa do imponującego bułgarskiego dorobku dołożyła jeszcze srebro w finale ze wstążką. Pierwszy medal mistrzostw Europy w historii Słowenii zdobyła Ekaterina Vedeneeva, która stanęła na najniższym stopniu podium z maczugami. Grono medalistek uzupełniły: Izraelka Adi Asya Katz – wicemistrzyni Starego Kontynentu w układzie z obręczą – i faworytka publiczności Zohra Aghamirowa – brązowa medalistka w rywalizacji z piłką.

Polskiego kibica najbardziej interesował finał drużynowy z pięcioma obręczami, w którym wystąpiły reprezentantki Polski. Biało-Czerwone w składzie: Małgorzata Roszatycka, Milena Górska, Madoka Przybylska, Julia Wojciechowska i Magdalena Szewczuk zaprezentowały bardzo dobry układ, ale do podium nieco zabrakło. Występ naszych gimnastyczek oceniono na 34.000 pkt., co pozwoliło zająć piąte miejsce. Najlepsze w tym finale reprezentantki Izraela otrzymały notę 35.800. Srebro zdobyły Bułgarki (35.250), a brąz Włoszki (34.950). Przed Polkami sklasyfikowano jeszcze drużynę z Hiszpanii (34.600).

Piąte miejsce to najlepszy w historii występ polskiej zbiorówki w dotychczasowych startach w mistrzostwach Europy. Wcześniej nasze zawodniczki rywalizowały w finałach w 2001 i 2018r., zajmując wówczas siódme lokaty.

- Jestem dumna z całej reprezentacji Polski w Baku. Na sam koniec pokaz swoich umiejętności zademonstrowały dziewczyny ze "zbiorówki", które osiągnęły historyczny wynik! Wielkie brawa dla całej ekipy z trenerką Ingą Buczyńską na czele. Przez całe zawody miałyśmy dużo świetnych wyników. Czujemy, że ciężka praca na treningach przekłada się na rezultaty. Przed nami kolejne wyzwania, a celem na dalszą część sezonu są mistrzostwa świata, na których powalczymy o kwalifikację olimpijską – skomentowała wiceprezes PZG ds. gimnastyki artystycznej Adriana Szymańska.

W drugim finale drużynowym – z trzema wstążkami i dwiema piłkami – triumfowały zawodniczki gospodyń. Azerki potwierdziły świetną formę z kwalifikacji i zdobyły złoto z wynikiem 32.350. Na podium stanęły także zbiorówki z Izraela i Hiszpanii.