Piłka nożna - ME U17: Polacy w półfinale turnieju!

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 27.05.2023, 19:43

Nie zatrzymuje się reprezentacja Polski do lat 17! W ćwierćfinałowym spotkaniu mistrzostw Europy podopieczni Marcina Włodarskiego pokonali po istnym thrillerze reprezentację Serbii 3:2 i awansowali do półfinału rozgrywek, gdzie zmierzą się z reprezentacją Niemiec. Dodatkowo młodzi Polacy zagwarantowali sobie udział w mistrzostwach świata U17!

Polacy prowadzenie objęli już przy pierwszej okazji. W 4. minucie z prawej strony z rzutu wolnego piłkę wrzucił Rejczyk, w polu karnym dopadł do niej Krzyżanowski i "na raty" pokonał Dżodica. Uderzenie głową polskiego obrońcy bramkarz jeszcze odbił, ale przy dobitce był bezradny. Polacy objęciem prowadzenia się nie zadowolili. Podobnie jak w pierwszych dwóch pierwszych meczach grupowych z Irlandią i Węgrami wysokim pressingiem wymuszali na rywalach błędy, które owocowały kontrami i licznymi okazjami do podwyższenia prowadzenia. Polacy oddali kilkanaście strzałów na serbską bramkę, bliscy powodzenia byli Huras, Skoczylas, Borys, Sznaucer. Jednak Dżodic bronił dobrze i szczęśliwie, parując większość polskich uderzeń na rzut rożny. Serbowie mieli niewielką przewagę w posiadaniu piłki, ale ich pozycyjne ataki nie stwarzały okazji do wyrównania. Kilka strzałów minęło bramkę Piekutowskiego, inne zagrożenia likwidowali polscy obrońcy. I tak po 45 minutach Polacy prowadzili jedną bramką.

Druga połowa zaczęła się źle dla polskiej drużyny. W 51. minucie na strzał z dużej odległości zdecydował się Petrovic. Piekutowski odbił kozłującą piłkę prosto pod nogi nadbiegającego Vukojevica, który pewnie pokonał polskiego bramkarza. To był dopiero pierwszy strzał w światło polskiej bramki. Jak to już bywało w tym turnieju Polacy nie przejęli się niepowodzeniem i już w 61. minucie znów byli na prowadzeniu. Wprowadzony na boisko za Hurasa Mikołajewski został sfaulowany przez Dżodica w polu karnym. Azerski arbiter nie miał wątpliwości i wskazał na punkt oddalony od serbskiej bramki o 11 metrów. Rzut karny na bramkę zamienił sam poszkodowany. Wymiana ciosów trwała nadal, w 70. minucie ponownie wyrównał wprowadzony na boisko kwadrans wcześniej Subotic, asystę przy tej bramce zanotował Delibasic. Nasi zawodnicy do końca walczyli o przechylenie szali zwycięstwa na swoją korzyść i udało się to w samej końcówce. Kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Filip Rejczyk, wprowadzając naszą reprezentację do półfinału imprezy, gdzie zmierzy się ona z Niemcami. Dodatkowo - dzięki sobotniemu zwycięstwu - młodzi Polacy awansowali także do mistrzostw świata, które odbędą się (planowo) pod koniec roku. Dla naszych piłkarzy w tej kategorii wiekowej będzie to pierwszy mundial od 24 lat.

Polska - Serbia 3:2 (1:0)

Bramki: Krzyżanowski 4', Mikołajewski 62' (karny), Rejczyk 89' - Vukojevic 51', Subotic 70'

Polska: Piekutowski - Szala, Orlikowski, Krzyżanowski - Kolanko, Borys (71 Brzyski), Sznaucer (77 Tomczyk), Rejczyk, Wolski (77 Gurgul) - Skoczylas, Huras (54 Mikołajewski)
Serbia: Dżodic - Duric, Simic, Milosavljevic - Vuojevic, Alilovic (64 Delibasic), Petrovic, Cuk (64 Subotic) - Popovic, Maksimovic - Cvetkovic

Żółte kartki: Vukojevic, Simic

Sędziował: Elchin Masiyev (Azerbejdżan)

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.