Giro d'Italia: zwycięska czasówka Roglicia po triumf w wyścigu
filip bossuyt from Kortrijk, Belgium, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

• Data publikacji: 27.05.2023, 18:11

Primoż Roglić został zwycięzcą 20. etapu Giro d'Italia, czyli górskiej jazdy indywidualnej na czas. Słoweniec z Jumbo-Visma przejął prowadzenie w klasyfikacji generalnej i zostanie triumfatorem całego wyścigu.

Etap numer 20 był decydujący dla losów całego wyścigu. Geraint Thomas miał 26 sekund przewagi nad Primożem Rogliciem, ale dzisiaj na kolarzy czekała piekielnie trudna czasówka. Do pokonania było 18,6 kilometra, z czego 7,3 kilometra na Monte Lussari.

Wielki popis mocy zaprezentował Primoż Roglić. Słoweniec uzyskał zdecydowanie najlepszy czas - 44:23, jadąc od początku do końca niezwykle mocno. A dodatkowo na podjeździe miał defekt, ale mimo tego pokonał Gerainta Thomasa aż o 40 sekund. Roglić odrobił stratę do dotychczasowego lidera z nawiązką 14 sekund. Przejęcie koszulki najlepszego kolarza przed "etapem przyjaźni" do Rzymu oznacza, że to właśnie słoweński kolarz zostanie zwycięzcą tegorocznej edycji Giro d'Italia.

Trzecie miejsce na etapie jazdy na czas zajął Joao Almeida. Portugalczyk z UAE Team Emirates uzyskał wynik 42 sekundy słabszy od Roglicia, czyli zaledwie o dwie sekundy wolniejszy od Thomasa. Almeida pewnie zachował trzecia lokatę w generalce. Cesare Benedetti (Bora-hansgrohe) zajął 123. miejsce, a w generalce jest 100.