Szermierka - ME U23: srebrny medal na zakończenie rywalizacji

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 27.05.2023, 18:51

Budapesztańskie młodzieżowe Mistrzostwa Europy w szermierce zakończone. Ostatniego dnia zawodów po srebrny medal w bardzo dobrym stylu sięgnęła drużyna florecistów. Blisko krążka były też szablistki, a daleko w klasyfikacji uplasowali się szpadziści.

Ostatniego dnia Mistrzostw Europy do lat 23 rywalizowały trzy polskie drużyny: szpadziści, floreciści oraz szablistki. Zdecydowanie najlepiej spisali się specjaliści od floretu, którzy wzmocnieni obecnością mających doświadczenie na poziomie seniorskim Macieja Bema i Jana Jurkiewicza (walczyli jeszcze Mateusz Kwiatkowski i Adam Podralski) zdobyli medal. W 1/8 finału Biało-Czerwoni mieli wolny los, później pokonali Wielką Brytanię 45:33, a w fazie medalowej najpierw pokonali 45:40 Węgrów, by później przegrać w wielkim finale z Francją 36:45.

Wyniki – floret mężczyzn drużynowo:
1. Francja
2. Polska
3. Włochy
4. Węgry

Bardzo blisko medalu były też szablistki, których liderką była Zuzanna Cieślar, będąc w drużynie wraz z Zuzanną Lenkiewicz, Darią Skonieczną i Małgorzatą Zawodniak. Nasze panie – podobnie jak floreciści, miały w 1/8 finału wolny los, później w ćwierćfinale wygrały po dramatycznym meczu 45:44 z Ukrainą, by w półfinale ulec 42:45 Włoszkom. Polki oczywiście zachowały szansę na medal, ale po dość jednostronnym spotkaniu w boju o 3. miejsce Francuzki zwyciężyły 45:34.

Wyniki – szabla kobiet drużynowo:
1. Włochy
2. Niemcy
3. Francja
4. Polska

Najsłabiej ostatniego dnia Młodzieżowych Mistrzostw Europy poszło szpadzistom – Hubertowi Klughardtowi, Janowi Sosze, Bartłomiejowi Szurlejowi i Piotrowi Urbanowi. Nasza drużyna wolny los miała tylko w 1/16 finału, później jednak nasza drużyna sprawiła spory zawód, przegrywając 38:45 z Hiszpanią. W pojedynku o miejsca 9-16 Polska przegrała z Włochami 33:45. Później – w boju o miejsca 13-16 – Polacy byli już bezbłędni pokonując Wielką Brytanię – 45:37 oraz Finlandię 45:36. Po złoto sięgnęli Francuzi, przed Węgrami i Szwajcarią.