Liga Europy: triumf Sevilli
Frobles [CC BY-SA 4.0]/Wikimedia Commons

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 01.06.2023, 00:06

Sevilla wygrała Ligę Europy. W finale hiszpańska drużyna zapewniła sobie triumf dopiero w rzutach karnych. Od 91. minuty na boisku był Nicola Zalewski.

Do finału Ligi Europy awansowały Sevilla i Roma. Stawką spotkania było trofeum, a także występ w fazie grupowej kolejnej edycji Ligi Mistrzów. Od początku spotkania zespół Jose Mourinho oddał piłkę rywalowi. To jednak Włosi tworzyli lepsze okazje do zdobycia bramki. W 12. minucie strzał Lorenzo Spinazzoli wybronił Bono. Dwadzieścia minut później sędzia Anthony Taylor po raz pierwszy i nie ostatni tego wieczora szedł do monitora zobaczyć jeszcze raz sytuację w polu karnym. Po obejrzeniu powtórki nie podyktował jedenastki na Abrahamie. W 35. minucie Paulo Dybala pokonał bramkarza i było 1:0. Hiszpanie mogli odpowiedzieć w końcówce inauguracyjnej części gry, ale Ivan Rakitić trafił w słupek.

W drugiej odsłonie działo się mniej. Gra była przerywana weryfikacjami VAR-u. W 55. minucie Sevilla doprowadziła do wyrównania po samobójczym golu Gianluci Manciniego. W kolejnych fragmentach napastnicy Romy marnowali dobre sytuacje. Najpierw pomylił się Abraham, a później Andrea Bellotti. Po 90. minutach był remis, więc potrzebna była dogrywka. W niej wydarzyło się niewiele. Jedyny strzal celny w 120. minucie oddali Hiszpanie, ale bez skutku. Piłkę meczową w doliczonym czasie miał Chris Smalling, ale trafił w poprzeczkę. O losach trofeum zadecydowały rzuty karne. Te lepiej wykonywali gracze z Półwyspu Iberyjskiego, strzelając wszystkie. Wśród graczy Romy pomylili się Roger Ibanez i Gianluca Mancini. Tytuł w prestiżowych rozgrywkach osładza gorzki sezon Andaluzyjczykom.

Sevilla - AS Roma: 4:1 k. (1:1) (1:1) (0:1)

Bramki: 55'(s.) Mancini - 35' Dybala

Sevilla: Bono - Navas (95' Montiel), Bade, Gudelj (120+8' Marcao), Telles (95' Rekik) - Fernandes (120+9' Jordan), Rakitić, Ocampos, Torres (46' Suso), Gil (46' Lamela) - En Nesyri

Roma: Patricio - Ibanez, Mancini, Smalling - Celik (91' Zalewski), Cristante, Matić (120' Bove), Spinazzola (106' Llorente), Pellegrini (106' El Shaarawy) - Dybala (68' Wijnaldum), Abraham (75' Bellotti)

Żółte kartki: 36' Mir, 65' Rakitić, 109' Lamela, 120+1' Jordan, 120+4' Montiel, 120+10' Ocampos - 21' Matić, 45' Pellegrini, 48' Mancini, 65' Cristante, 74' Celik, 105' Zalewski, 120+10' Karsdorp

Sędzia: Anthony Taylor