EBL: historyczne zwycięstwo Kinga we Wrocławiu w 1. meczu finału
Andrzej Romański/PLK

• Dodał: Marcin Weiss
  • Data publikacji: 02.06.2023, 23:05

King Szczecin pokonał WKS Śląska Wrocław 89:78 w swoim pierwszym finałowym meczu Energa Basket Ligi w historii organizacji. Kluczowa okazała się druga kwarta, którą Wilki Morskie wygrały aż 29:15, a najlepszym strzelcem drużyny okazał się Tony Meier, zdobywca 24 punktów.

Pierwsze minuty tego spotkania to bardzo nerwowa koszykówka z obu stron. Zawodnicy wyraźnie odczuwali presję meczu finałowego rozgrywek, rzucając na niskiej skuteczności oraz popełniając sporą liczbę strat. Sytuacja uległa zmianie dopiero w drugiej kwarcie, gdy na fantastyczny poziom wspięli się przyjezdni, zdobywając w pewnym momencie aż dziesięć punktów z rzędu. Największa w tym zasługa Tony'ego Meiera (24pkt/8zb/3as) oraz Bryce'a Browna (13pkt/3as/2prz), którzy napędzali atak swojego zespołu, doprowadzając do prowadzenia 45:34 po pierwszej połowie meczu. Z kolei gospodarze wciąż nie mogli odnaleźć swojego rytmu, trafiając poniżej 35% prób z parkietu.

Po zmianie stron goście spokojnie kontrolowali swoją przewagę, nie pozwalając wrocławianom na odrobienie strat. Najlepszym momentem Śląska było dziewięć punktów z rzędu, zdobyte pod koniec trzeciej odsłony, ale w ciągu ostatnich dwudziestu sekund kwarty King rzucił pięć "oczek", ponownie uzyskując kilkunastopunktowe prowadzenie. Ostatecznie Wilki Morskie pokonały obrońców tytułu 89:78 i przed niedzielnym spotkaniem numer dwa sensacyjnie prowadzą w finale Energa Basket Ligi 1-0.

WKS Śląsk Wrocław — King Szczecin 78:89 (19:16, 15:29, 28:28, 16:16)

Śląsk: Bibbs 19, Martin 16, Kolenda 12, Nizioł 9, Ramljak 6, Parakhouski 6, Dziewa 5, Mitchell 3, Gołębiowski 2, Pusica

King: Meier 24, Hamilton III 16, Brown 13, Borowski 10, Cuthbertson 9, Mazurczak 9, Fayne 6, Kostrzewski 2, Żmudzki, Matczak