Podsumowanie lig: w Hiszpanii wszystkie ćwierćfinały z wynikiem 2:0
Flickr/Karl Baron

• Data publikacji: 05.06.2023, 09:45

W europejskich ligach koszykarskich w najlepsze trwają rozgrywki w fazach play-off. W lidze ACB wszystkie serie ćwierćfinałowe zakończyły się wynikiem 2:0, a awans wywalczyły: Joventut Badalona, Real Madryt, Unicaja Malaga i Barcelona.

Liga hiszpańska

Sezon zakończyła Dreamland Gran Canaria. Zespół AJ Slaughtera i Aleksandra Balcerowskiego przegrał po raz drugi z Realem Madryt, ale walczył do końca. W czwartej kwarcie przegrywał 77:61, ale po serii 15:0 wrócił do gry. W końcówce lepsi okazali się faworyci i triumfowali 89:81. Reprezentanci Polski zaprezentowali się bardzo dobrze. Slaughter zdobył 17 punktów, a Balcerowski 12. W półfinale Real zmierzy się z Joventutem, który sensacyjnie wyeliminował Cazoo Baskonię. Siódmy zespół sezonu zasadniczego w drugim spotkaniu wygrał u siebie 83:76.

Jeszcze w jednej serii wygrał zespół niżej notowany. Unicaja Malaga dwukrotnie pokonała Lenovo Teneryfa. U siebie po dziesięciu minutach przegrywała 13:22, ale w drugiej kwarcie wygrali 37:14, przejmując inicjatywę. Ostatecznie Unicaja wygrała 97:74. Pewnie awans do półfinału wywalczyła Barcelona, która 84:74 oraz 87:64 wygrała z Walencją.

Liga grecka

Rozpoczęła się seria finałowa do trzech zwycięstw. Olympiakos Pireus w pierwszym meczu wygrał 73:70 z Panathinaikosem. Gospodarze rozpoczęli mecz od prowadzenia 14:2. Zespół z Aten w czwartej kwarcie gonił wynik, aż niespodziewanie przejął prowadzenie. Końcówka należała do drugiej drużyny tego sezonu Euroligi. Rzutu na dogrywkę nie trafił Paris Lee. Mateusz Ponitka zdobył dziewięć punktów.

Liga francuska

Do finału awansowały AS Monako oraz Boulogne-Levallois, czyli pierwsze najwyżej sklasyfikowane ekipy po sezonie zasadniczym. Pierwsza z drużyn dość łatwo zwyciężyła 3:0 z JL Bourg-En Bresse. Levallois wygrali dwa mecze u siebie z LDLC Asvel Villeurbanne, ale na wyjeździe mieli większe problemy. W trzecim starciu serii przegrali 59:86, gdyż Lyon zdominował drugą połowę. Zespół Vincenta Colletta wygrali w niedzielę 69:71, gdzie gospodarze fatalnie rozegrali ostatnią akcję meczu.

Liga turecka

Rozpoczęły się już półfinały. W 1/4 finału trzech meczów do rozstrzygnięcia potrzeba było w serii Turk Telekom z Galatasarayem. W decydującym spotkaniu zespół z Ankary wygrał 91:77, a trzy dni później otworzył rywalizację półfinałową od zwycięstwa 98:94 z Pinarem Karsiyaka. Wielkim hitem jest starcie Fenerbahce z Anadolu Efez. Pierwszy mecz serii miał bardzo jednostronny przebieg. Gospodarze zwyciężyli aż 108:66.

Liga niemiecka

Wspaniale w fazie play-off gra ratiopharm Ulm. Najpierw wyeliminował Albę Berlin, a w półfinale okazał się lepszy od Bayernu Monachium. W trzecim meczu serii po dogrywce zespół z Ulm wygrał 104:102 i w całej serii 3:0. W finale ratiopharm zmierzy się z Telekomem Bonn, który również w trzech spotkaniach wygrał z MHP Riesen Ludwisburg.