Taekwondo - Mistrzostwa Świata: Polacy wyjechali z Baku bez medalu

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 06.06.2023, 13:55

Bez miejsca na podium zakończyli polscy taekwondziści 26. Mistrzostwa Świata w taekwondo olimpijskim. Klasyfikację medalową wygrali Koreańczycy.

Najbliżej strefy medalowej była startująca w kat. -57 kg Patrycja Adamkiewicz, której do awansu do półfinału zabrakło właściwie jednego punktu. Więcej o jej starcie pisaliśmy TUTAJ. Liczyliśmy też na dobry start naszej najlepszej w ostatnich latach zawodniczki, piątej na igrzyskach w Tokio Aleksandry Kowalczuk, ale Polka została zatrzymana na poziomie 1/8 finału przez tę samą zawodniczkę, z którą przegrała na MŚ rok temu (więcej TUTAJ).

Mimo że w stolicy Azerbejdżanu reprezentowało nas aż 11 zawodników, to w ostatecznym rozrachunku tylko kilkoro z nich było w stanie przebrnąć pierwszą rundę, choć takie doświadczenie na pewno zaprocentuje w przyszłości. Przez ostatnie 3 dni zmagań jedynie Mikołaj Szaferski (+87 kg) zdołał awansować do kolejnej rundy, gdzie musiał uznać wyższość Turka Emrego Ateslego. W pierwszych pojedynkach przegrali Anita Kamińska (-46 kg), Julia Szpak (-62 kg) i Łukasz Cudnoch (-74 kg).

Najlepsza w klasyfikacji medalowej okazała się Korea Południowa, choć głównie dzięki aż 3 złotym medalom (i jednemu srebrnemu). Również 3 złota, ale bez srebra (za to z 3 brązami) wywalczyli drudzy Turcy. Pod względem ilości krążków, najlepsi okazali się Rosjanie, startujący w Baku pod neutralną flagą. Wywalczyli aż 7 medali i to mimo absencji absolutnie czołowych zawodników, jakimi są mistrzowie olimpijscy Maksim Chramcow i Władisław Larin. Obaj dostali zakaz startu za otwarte wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Kolejny czempionat globu ma odbyć się za 2 lata w chińskim Wuxi. Ciągle jedynym polskim medalistą mistrzostw świata w taekwondo olimpijskim pozostaje Marcin Chorzelewski, który wywalczył brązowy medal w 2001 roku.