Fortuna 1 Liga: potężny blamaż Wisły, krakowianie zdemolowani w barażu!
Piotr Drabik [CC BY 2.0]/wikimedia commons

• Dodał: Kamil Czuj
  • Data publikacji: 06.06.2023, 20:17

Pierwszy półfinał barażu o awans do polskiej PKO BP Ekstraklasy pomiędzy Wisłą Kraków a Puszczą Niepołomice zakończył się niezwykle przekonującym zwycięstwem gości. Po trafieniach Zapolnika, Sołowieja oraz dwóch golach Klisiewicza dla niepołomiczan i honorowym trafieniu Muli dla gospodarzy padł wynik 4:1.

Rywalizacja ta zapowiadała się bardzo ciekawie. Dość zdecydowanym faworytem wydawała się "Biała Gwiazda", ale w sezonie zasadniczym to "Żubry" dwa razy zgarnęły komplet "oczek".

Mecz rozpoczął się od dość wyrównanej gry, a Wisła nie potrafiła zepchnąć rywali do defensywy. Puszcza z minuty na minutę grała coraz ostrzej, co skończyło się zmienieniem szczególnie pobudzonego w tym spotkaniu Emila Thiakane w 24. minucie. Zmiana ta okazała się strzałem w dziesiątkę dla podopiecznych Tomasza Tułacza. W 33. minucie gola dla gości zdobył wprowadzony właśnie za Senegalczyka Kamil Zapolnik. Wydarzenie to ewidentnie zaszokowało Wiślaków, którzy gubili się w wielu momentach, a na domiar złego dla nich, w trzeciej minucie doliczonego czasu gry drugą bramkę dla Puszczy zdobył głową Krzysztof Sołowiej.

W drugie 45 minut Wisła wkroczyła z dwoma nowymi zawodnikami na placu gry i owszem to gospodarze dominowali na murawie, ale z ich przewagi nie wynikało zbyt dużo, bo Puszcza bardzo umiejętnie poruszała się po całej szerokości boiska. W końcu w 84. minucie Alex Mula zdobył kontaktowe trafienie. Hiszpan pokonał Kewina Komara cudownym strzałem z dystansu. Gospodarze postawili wtedy wszystko na jedną kartę i zamiast doprowadzić do wyrównania, zostali bardzo boleśnie skarceni. W 91. minucie katastrofalny błąd popełnił Boris Moltenis, a Mikołaja Biegańskiego pokonał Lucjan Klisiewicz. Gol ten zupełnie podciął skrzydła "Białej Gwieździe". Trzy minuty później tragicznie w defensywie zachował się z kolei Joseph Colley, a drugą swoją bramkę zdobył Klisiewicz, któremu to asystował golkiper Puszczy.

Po niezwykle przekonującym triumfie 4:1 to Puszcza zagra w weekend o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Wisła Kraków – Puszcza Niepołomice 1:4 (0:2)

Bramki: 84' Mula - 33' Zapolnik, 45+3' Sołowiej, 90+1' Klisiewicz, 90+4' Klisiewicz

Wisła: Biegański - Łasicki, Colley (60' Mula), Rodriguez (46' Igbekeme) - Junca, Moltenis, Fernandez, Duda (90+2' Duda), Szot (46' Jaroch) - Rodado, Miki

Puszcza: Komar - Pięczek (66' Frelek), Yakuba, Wójcinowicz - Sołowiej, Hajda, Serafin, Mroziński - Siemaszko (65' Bartosz), Thiakane (24' Zapolnik (76' Stępień)), Kidrić (76' Klisiewicz)

Żółte kartki: 45+4' Duda, 90+5' Łasicki - 5' Thiakane, 10' Serafin, 51' Komar

Sędzia: Piotr Lasyk