EBL: brązowy medal dla Stali
Andrzej Romański/PLK

• Data publikacji: 06.06.2023, 22:00

Koszykarze Stali Ostrów Wielkopolski zdobyli brązowy medal Energa Basket Ligi. Przez pewien czas ich zapas z pierwszego meczu był zagrożony, ale ostatecznie przegrali tylko trzema punktami.

Dzisiaj sezon zakończyły Stal Ostrów Wielkopolski oraz Legia Warszawa. Rywalizacja w walce o brązowy medal przeprowadzona została w formie dwumeczu. W pierwszym spotkaniu w Warszawie dominowali ostrowianie. Wygrali 85:73, co było i tak niską wygraną, patrząc na przebieg większości meczu. Legioniści w ostatnim meczu w sezonie postanowili powalczyć o wszystko. Do odrobienia dwunastopunktowego deficytu potrzebowali zaledwie pięciu minut. Po trafieniu Arica Holmana goście prowadzili 20:8. W pierwszej kwarcie zespół z Warszawy grał niebywale skutecznie i prowadził 33:17, dzięki czemu był lepszy w dwumeczu.

Druga kwarta należała do Stali. Drużyna Andrzeja Urbana podniosła się po słabym otwarciu i zmniejszyła straty nawet do jednego posiadania. Do przerwy przegrywała 44:48. Trzecia meczu numer trzy była bardziej wyrównana niż poprzednie. Jednak w jej końcówce Legia odskoczyła na dziesięć punktów i znowu zbliżyła się do przeciwnika w dwumeczu.

Na osiem minut przed końcem po kolejnych punktach Arica Holmana na tablicy widniał wynik 74:62 dla stołecznej drużyny, co oznaczało ponownie remis w rywalizacji. Po serii 13:4 Stal znacząco zmniejszyła stratę i mogła być spokojna o brązowy medal. Legia utrzymała prowadzenie do ostatniej syreny, ale wygrała zaledwie 88:85. Tym samym po brązowy medal sięgnęli koszykarze z Ostrowa Wielkopolskiego. Po 20 punktów rzucili Billy Garrett i Aric Holman. Łukasz Koszarek w ostatnim meczu w karierze nie zanotował żadnego oczka.

BM Stal Ostrów Wielkopolski - Legia Warszawa 85:88 (17:33, 27:15, 18:21, 23:19) 170:161 w dwumeczu

Stal: Skele 17, Silins 14, Djurisić 14, Garbacz 9, Kulig 9, Michalak 9, Zębski 9, Loncar 4, Rozpędowski, Rutecki, Załucki, Thomas

Legia: Garrett 20, Holman 20, Vinales 19, Leslie 12, Wyka 7, Kamiński 6, Groselle 4, Koszarek 0, Didier-Urbaniak, Kołakowski, Berzins.