Piłka nożna kobiet: piłkarki TME SMS-u Łódź zdobywczyniami Orlen Pucharu Polski
Irek Pindral

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 10.06.2023, 20:38

Piłkarki SMS-u Łódź pokonały w finale Orlen Pucharu Polski ekipę AP Orlen Gdańsk 5:0. Na stadionie w Radomiu łodzianki dobrze prezentowały się od pierwszej minuty i pewnie sięgnęły po trofeum. Bramki dla triumfatorek zdobywały Wiktoria Zieniewicz, Dominika Kopińska, Klaudia Jedlińska oraz dwukrotnie Gabriela Grzybowska.

Już od pierwszych minut pojedynku na murawie radomskiego stadionu dominowały faworytki z Łodzi. Podopieczne trenera Marka Chojnackiego starały się przejąć inicjatywę i narzucić rywalkom swój styl gry. Łodzianki stwarzały sobie sytuacje bramkowe, ale w swoich próbach były nieskuteczne. Drużyna z Trójmiasta odpowiadała strzałami z dystansu, jednak te również nie sprawiały większych problemów golkiperce SMS-u, Oliwii Szperkowskiej. W dwudziestej minucie finałowego starcia zawodniczki łódzkiego SMS-u zrobiły użytek ze stałego fragmentu gry, przepięknym uderzeniem z rzutu wolnego zza pola karnego popisała się Wiktoria Zieniewicz. Defensorka ekipy z Łodzi huknęła nad murem, a piłka odbiła się jeszcze od poprzeczki i zatrzepotała w siatce obok bezradnej Jessiki Ludwiczak. Błyskawicznie do wyrównania doprowadzić mogły gdańszczanki, jednak uderzenie Angeliki Kołodziejek wyłapała Szperkowska. Na pięć minut przed końcem pierwszej odsłony łodzianki podwyższyły prowadzenie, a na listę strzelczyń wpisała się najlepsza snajperka niedawno zakończonego sezonu w kobiecej Ekstralidze, Dominika Kopińska. Napastniczka SMS-u wykorzystała precyzyjne dogranie z prawego sektora boiska od Klaudii Jedlińskiej i głową trafiła do siatki. Jeszcze przed zmianą stron na 3:0 podwyższyła Jedlińska, z bliskiej odległości finalizując składną akcję całego zespołu.

Druga połowa również przebiegała pod dyktando podopiecznych trenera Chojnackiego. Piłkarki z Pomorza nie były w stanie odpowiedzieć na poczynania rywalek, które grały efektywnie w ataku i równie solidnie w formacji defensywnej. Kilka sekund po gwizdku rozpoczynającym drugie 45 minut zmagań do siatki gdańszczanek drogę znalazło uderzenie Gabrieli Grzybowskiej. Kapitan łódzkiego SMS-u otrzymała dobre podanie od Kopińskiej i z okolic linii pola karnego pozostało jej już tylko dopełnić formalności, kierując futbolówkę do siatki. Ekipa z Łodzi skutecznie pozbawiła przeciwniczek wszelkich złudzeń na odwrócenie losów pojedynku. Pięć minut później ponownie w roli głównej w ekipie z Łodzi wystąpiła Grzybowska, podwyższając rezultat na 5:0 dla SMS-u. Cała akcja bramkowa wyniknęła z fatalnego zachowania Kimberly Sanford blisko własnego pola karnego, piłkę defensorce AP Orlen Gdańsk wyłuskała Kopińska i wyłożyła ją do niepilnowanej Grzybowskiej. Więcej bramek już w tym meczu nie padło i to łodzianki sięgnęły po trofeum za triumf w tegorocznej edycji Orlen Pucharu Polski. Oprócz trofeum podopieczne trenera Chojnackiego mogą też liczyć na nagrodę pieniężną w postaci 400 tysięcy złotych od Polskiego Związku Piłki Nożnej.

AP Orlen Gdańsk – TME SMS Łódź 0:5 (0:3)

Bramki: 20’ Zieniewicz, 40’ Kopińska, 44’ Jedlińska, 46’, 51’ Grzybowska

AP Orlen: Ludwiczak – Szewczuk, Zimecka, Sanford, Łepska (46’ Karwacka) - Słowińska, Kirsch-Downs, Tarnawska (80’ Gadawska), Włodarczyk (56’ Czajka), Skrzypczyk (46’ Grzywińska) – Kołodziejek

TME SMS: Szperkowska –  Zieniewicz (66’ Domin), Sokołowska, Cuevas, Konat – Jedlińska (85’ Bałdyga), Grzybowska, Abambila (66’ Dąbrowska), Rędzia (84’ Enjo), Filipczak – Kopińska (75’ Gąsieniec)