Criterium du Dauphine: ostatni etap dla Ciccone, wyścig dla Vingegaarda
Gavin Anderson/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

• Data publikacji: 11.06.2023, 15:10

Giulio Ciccone po ataku z ucieczki wygrał bardzo trudny, ostatni etap Criterium du Dauphine. Drugie miejsce zajął Jonas Vingegaard, który zdeklasował konkurencję w klasyfikacji generalnej.

Ostatni etap wyścigu był prawie tak samo trudny, a może nawet trudniejszy od poprzedniego. Do pokonania kolarze mieli 152,8 kilometra, aż z sześcioma premiami górskimi. Szczególnie wymagająca była sekwencja trzech wspinaczek - Col du Granier, Col du Cucheron i Col de Porte. Dodatkowo na metę prowadziła licząca prawie dwa kilometry ścianka La Bastille - Grenoble Alpes Metropole o nachyleniu 13,7%.

Przewaga Jonasa Vingegaarda w klasyfikacji generalnej była już bardzo duża, ale walka o pozostałe miejsca na podium zapowiadała się ciekawie. W ucieczce dnia znaleźli się: Julian Alaphilippe (Francja, Soudal-Quick Step), Matteo Trentin (Włochy, UAE Team Emirates), Victor Campenaerts (Belgia, Lotto Dstny), Tiesj Benoot (Belgia, Jumbo-Visma), Giulio Ciccone (Włochy, Trek-Segafredo), Clement Champoussin (Francja, Cofidis), Nelson Oliveira (Portugalia, Movistar Team) i David de la Cruz (Hiszpania, Astana Qazaqstan Team).

Na Col du Granier na czele pozostali tylko: Benoot, Champoussin, Alaphilippe i Ciccone. Ostatni z nich odjechał na dobre na Col du Porte. Włoch obronił się najpierw przed kontrą ze strony Antonio Pedrero (Hiszpania, Movistar Team), a potem przed faworytami. Na finałowej ściance La Bastille zaatakował Jonas Vingegaard. Lider wyścigu jednak przegrał 23 sekundy z Włochem, ale w klasyfikacji generalnej triumfował z dużą przewagą - dokładnie 2:23 nad trzecim dzisiaj Adamem Yatesem (Wielka Brytania, UAE Team Emirates). Podium w generalce uzupełnił Ben O'Connor (Australia, AG2R Citroen Team).

Rafał Majka dyktował mocne tempo na finałowym podjeździe na rzecz Adama Yatesa. Na etapie zajął siódme miejsce ze stratą minuty, a w klasyfikacji generalnej uplasował się na 14. pozycji.