Kraków 2023 - kolarstwo górskie: Pieterse i Dascalu ze złotymi medalami
European Games Krakow-Malopolska 2023

• Data publikacji: 25.06.2023, 16:20

Trasa w Krynicy Zdrój była areną zmagań kolarzy górskich na Igrzyskach Europejskich. Złote medale wywalczyli Holenderka Puck Pieterse i Rumun Vlad Dascalu.

Obiekt okazał się bardzo wymagający dla kolarzy, gdyż nie zabrakło stromych podjazdów i innych trudnych przeszkód. Dodatkowo zmagania miały rangę mistrzostw Europy, co spowodowało, że do Polski przyjechała prawie cała czołówka europejskiego kolarstwa MTB. Wśród kobiet zdecydowanie najlepsza była Puck Pieterse. Holenderka tydzień temu wygrała zawody Pucharu Świata, a dzisiaj potwierdziła wysoką formę. Cały czas jechała w czołówce, a przez większość trasy samotnie prowadziła. Ostatecznie o 26 sekund wyprzedziła Monę Mitterwallner, dla której drugie miejsce jest dużym osiągnięciem. Trzecia ze stratą ponad minuty była Sina Frei. Poza podium uplasowały się m.in. czwarta Jolanda Neff, piąta Loana Lecomte, szósta Anne Terpstra czy dopiero 19. Pauline Ferrand Prevot. Najlepsza z Polek, Aleksandra Podgórska zajęła 21. miejsce ze stratą prawie sześciu minut. Paula Gorycka była 33., Zuzanna Krzyształa 35., Klaudia Czabok 36., Gabriela Wojtyła 39., a Klaudia Cichacka, Karolina Mikołajewska i Antonina Białek nie dojechały do mety.

Wyniki zawodów

Bardziej wyrównana była rywalizacja o medal wśród mężczyzn. Na czele długo jechała kilkuosobowa grupa. Atakował, ale nieskutecznie Luca Schwarzbauer. Na przedostatniej z sześciu rund ruszyli Luca Braidot i Lars Forster. Dołączyli do nich jednak Schwarzbauer oraz Vlad Dascalu. To właśnie reprezentant Rumunii przypuścił atak i samotnie pojechał w kierunku mety, triumfując z przewagą 14 sekund nad Forsterem. Brąz zdobył Braidot. Bartłomiej Wawak zajął 21. miejsce, Krzysztof Łukasik był 23., Paweł Bernas 42., Karol Ostaszewski 48., Michał Topór 50., Karol Rożek 56., a Maciej Jeziorski i Filip Helta nie ukończyli zawodów.