Kraków 2023 - pięciobój nowoczesny: Gutkowski z olimpijską kwalifikacją
European Games Krakow-Malopolska 2023

Kraków 2023 - pięciobój nowoczesny: Gutkowski z olimpijską kwalifikacją

  • Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 01.07.2023, 17:41

Łukasz Gutkowski bardzo dobrze zaprezentował się w dzisiejszym finale zawodów w pięcioboju nowoczesnym. W klasyfikacji generalnej zajął ósme iejsce i wywalczył kwalifikację olimpijską. Złote medale wywalczyli Giorgio Malan i Alice Sotero z Włoch w konkurencji kobiet.

 

Po rundzie rankingowej szermierki, rozegranej jeszcze w ramach półfinału Gutkowski zajmował szóste miejsce. Rywalizacja w finale rozpoczęła się od jazdy konnej, w której nasz zawodnik zaliczył idealny przejazd i zapisał na koncie komplet punktów. Taki sam wynik zanotował jeszcze tylko Marvin Dogue. Po tej konkurencji Gutkowski przesunął się na trzecią lokatę, tuż za plecami Dogue i Marvina Pradesa. Miejsce na podium utrzymał nasz zawodnik po rundzie bonusowej szermierki, gdzie zanotował jedną wygraną i dodatkowe dwa punkty. W pierwszej trójce przed konkurencjami wytrzymałościowymi zmiany nie nastąpiły.

 

Na pływalni najlepszy czas uzyskał Miles Pillage - 1:56.18, kilku innych zawodników zeszło jeszcze poniżej 2 minut. Łukasz Gutkowski popłynął na miarę swoich możliwości - 2:05.48. Przed laser runem na prowadzeniu był Marvin Dogue i Valentin Prades z identycznym dorobkiem punktowym. Łukasz Gutkowski startował szósty, tracąc do liderów tylko 6 sekund. Aż dziewięciu zawodników ruszyło do laser runu w ciągu pierwszych 15 sekund. W laser runie rewelacyjnie pobiegł Giorgio Malan, sięgając niezagrożenie po złoty medal. Zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyli Csaba Bohm i Joseph Choong, lepszy minimalnie był Brytyjczyk. Łukasz Gutkowski finiszował ósmy, co wystarczyło do olimpijskiej kwalifikacji. Wywalczyli ją też prócz wspomnianej czwórki Valentin Prades z Francji, Marvin Dogue z Niemiec, Oleksandr Tovkai z Ukrainy i Alexandre Dallenbach ze Szwajcarii.

 

Wyniki:
1. Giorgio Malan - Włochy
2. Joseph Choong - Wielka Brytania
3. Cssaba Bohm - Węgry
---
8. Łukasz Gutkowski

Wcześniej rywalizowały kobiety, Polki niestety do finału się nie zakwalifikowały. Alice Sotero z Włoch zdobyła złoty medal mistrzostw Europy i igrzysk europejskich, prowadząc w finale od początku do końca. Co ciekawe zawodniczka ta ustanowiła nieoficjalny rekord świata w liczbie zdobytych punktów w pięciobojowej rywalizacji w obecnym formacie (1443 punkty).  Srebro dla Hiszpanki Laury Heredii (pierwsza olimpijska kwalifikacji dla pięcioboistki z Hiszpanii), a brąz dla Olivii Green z Wielkiej Brytanii. Prócz tej trójki kwalifikację olimpijską wywalczyły też Laura Asadauskaite z Litwy (rekord świata w laser runie - 10:50.20), Marie Oteiza z Francji, Michelle Gulyas z Węgier, Annika Zillekens z Niemiec i Lucie Hlavackova z Czech. 

 

Wyniki:
1. Alice Sotero - Włochy
2. Laura Herdia - Hiszpania
3. Olivia Green - Wielka Brytania

W Krakowie przyznano też medale drużynowe. Wśród panów przypadły one w udziale Wielka Brytanii, Francji i Włochom, a wśród pań Niemcy, Litwa i Węgry.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.