Piłka nożna - ME U19: porażka z Portugalią na początek

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 03.07.2023, 20:03

Od zasłużonej porażki z Portugalią rozpoczęła udział w mistrzostwach Europy do lat 19 reprezentacja Polski w piłce nożnej. Rywale byli zdecydowanie lepsi od podopiecznych Marcina Brosza.

Już po 4 minutach gry Portugalczycy byli na prowadzeniu. Rzut wolny niemal z samego lewego narożnika boiska wykonywał Hugo Felix, wrzucił piłkę na długi słupek bramki Zycha, tam najwyżej wyskoczył Bras i głową nie dał szans polskiemu bramkarzowi. Polacy długo nie potrafili się otrząsnąć po tak szybko straconej bramki i gdyby rywale mieli nieco chłodniejsze głowy i więcej precyzji po kwadransie mecz mógł być już rozstrzygnięty. Jednak formacja defensywna drużyny Brosza spisała się na miarę oczekiwań, czego nie można powiedzieć o pomocy i ataku. Zawodnicy tej pierwszej kilka razy stracili piłkę, prowokując groźne sytuacje pod naszą bramką, ta druga nie była w stanie zagrozić portugalskiej bramce w sposób godny odnotowania. Kilka sytuacji Polacy mieli, ale do bramki było daleko. Nie przynosiły też zagrożenia stałe fragmenty gry. I tak do przerwy było 1:0 dla Portugalii.

W drugiej połowie obraz gry długo się nie zmieniał, Portugalczycy tworzyli częściej zagrożenia bramkowe, aż wreszcie, po kolejnym błędzie polskiej pomocy świetnym uderzeniem opisał się Hugo Felix, wprowadzony na boisko w przerwie. Piłka odbiła się jeszcze od słupka i zatrzepotała w polskiej siatce. Dopiero od tego momentu mieliśmy okazje popatrzeć na piłkarzy reprezentacji Polski stwarzających zagrożenie pod bramką Ribeiro. Kompletnie jednak nadal nie wychodziły Polakom stałe fragmenty gry, po jednym z takich kuriozalnych zagrań Portugalczycy z kontry powinni byli strzelić trzecią bramkę. Portugalczycy nieco się cofnęli, zwalniali grę, zadowoleni z dwubramkowego prowadzenia. W 80. minucie dobrym strzałem popisał się Pieńko, ale portugalski bramkarz był na miejscu. Ostatecznie więcej bramek na stadionie w Paoli nie zobaczyliśmy.

W drugi meczu grupowym Malta zagra jeszcze dziś z Włochami.

Polska - Portugalia 0:2 (0:1)

Bramki: Bras 4', Felix 60'

Polska: Zych - Bugaj (69 Biniek), Matyjewicz, Matysik, Drapiński (80 Smoliński), Lewicki (68 Brzozowski) - Kowalczyk (59 Strzałek), Kozubal (59 Kaczmarski), Urbański - Majchrzak, Pieńko

Portugalia: G. Ribeiro - Esteves, A. Ribeiro, Bras, Marques - Prioste (85 Goncalves), Rocha (46 N. Felix), Sa (67 Justo) - Borges (75 Fale) , R. Ribeiro (85 Nabian), H. Felix

Żółte kartki: Kozubal, Drapiński - Sa, Rocha

Sędziował: Xhaja (Albania)

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.