Pływanie - MEJ: pierwszy medal dla reprezentacji Polski!

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 05.07.2023, 19:16

Karolina Piechowicz pierwszą polską medalistką Mistrzostw Europy Juniorów w pływaniu. Polka na dystansie 50 metrów stylem klasycznym uzyskała czas 31,18 i zdobyła srebrny medal.

Drugi dzień Mistrzostw Europy Juniorów w Belgradzie zaczął się od eliminacjach w pięciu konkurencjach – czterech indywidualnych i jednej sztafety. Na 100 metrów stylem motylkowym blisko awansu do półfinału była Paulina Cierpiałowska, ale czas 1:01,44 dał jej 20. miejsce i status drugiej rezerwowej. Na dystansie 50 metrów stylem dowolnym kobiet reprezentowała nas czwórka zawodniczek, ale tylko Barbara Walczak czasem 26,35 przedarła się dalej. W czwartej dziesiątce uplasowały się Alicja Nogaj i Zofia Sobczak, a jeszcze dalej Gabriela Król. Trzech Polaków startowało za to na 1500 metrów mężczyzn. Bartosz Kapała był o ponad 10 sekund za miejscem dającym awans do finału, ale zajął ostatnie miejsce (10.) które awansem premiowane nie było. Daleko uplasowali się Bartosz Staniszewski i Jerzy Larys. Dość daleko od awansu była sztafeta mieszana 4x100 metrów stylem dowolnym. Szymon Misiak, Mikołaj Filipiak, Gabriela Król i Julia Kulik zajęli 11. lokatę z czasem 3:37,0.

W sesji wieczornej na pływalni w Belgradzie prezentowało się czterech Polaków. Jako pierwszy na dystansie 200 metrów stylem dowolnym zaprezentował się Adam Zdybel. Polak zaprezentował się całkiem nieźle i mimo, że od medalu dzieliła go ponad sekunda, zajął 6. Miejsce z czasem 1:50,19. Po złoto sięgnął Bułgar Petar Mitsin (1:46,50) przed Alessandro Ragainim (1:47,76) i Jarno Baeschnittem (1:49,10).

W drugim polskim starcie sesji finałowej tego dnia wreszcie mogliśmy się cieszyć z medalu. Nasza 18-latka Karolina Piechowicz została wicemistrzynią Europy Juniorów na dystansie 50 metrów stylem klasycznym. Polka popłynęła w czasie 31,18 – dość wyraźnie przegrała z Estonką Eneli Jefimową, ale okazała się lepsza od Szwedki Olivii Klint – obie pływaczki dzieliło 0,05 sekundy.

Z sesji porannej jako jedyna awansowała Barbara Walczak na dystansie 50 metrów stylem dowolnym, ale zdecydowanie nie był to udany start Polki. Barbara Walczak z czasem 26,12 okazała się najsłabsza w półfinale z 16. czasem. Niestety, w finale 200 metrów stylem motylkowym również na ostatnim miejscu uplasował się Bartosz Michta z czasem 2:02,40.