Gimnastyka artystyczna – MŚJ: złote Bułgarki, słabszy start Polek
materiały prasowe PZG

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 08.07.2023, 21:08

Zaciętą rywalizację o tytuły mistrzyń świata juniorek w wieloboju stoczyły drużyny z Bułgarii i Izraela. Na podium stanęły także Azerki. Polki miały dziś słabszy dzień i zmagania ukończyły poza czołową piętnastką.

Już po pierwszym dniu wieloboju drużynowego wiadomo było, że – jeśli nie przydarzy się nic niespodziewanego – walkę o złoto mistrzostw świata juniorek stoczą ze sobą dwie najlepsze drużyny Starego Kontynentu: mistrzynie Europy z Izraela i wicemistrzynie z Bułgarii. Po pierwszym dniu zmagań i prezentacji układów z pięcioma skakankami gimnastyczki z Bułgarii prowadziły z rywalkami o 0.400 pkt., sprawa zwycięstwa pozostawała zatem otwarta. Najlepszy w stawce układ z pięcioma piłkami zaprezentowały dziś Izraelki – występ, mimo niewielkiego błędu, oceniono na 32 pkt. Bułgarki w swojej próbie uzyskały notę 31.750, dzięki czemu utrzymały minimalne prowadzenie w wieloboju i wywalczyły złote medale z dorobkiem 62.050 pkt. Izraelki musiały zadowolić się srebrem (61.900), a brązowe medale zdobyły bardzo dobrze dysponowane Azerki (59.400). Poza podium w Kluż-Napoce reprezentacje Ukrainy, Włoch i Brazylii.

Reprezentacja Polski w składzie: Maria Aszklar, Pola Gałązka, Sara Łakomczak, Pola Świętochowska, Melody Wąsiewicz-Hanc i Ksenia Żyżych po pierwszym dniu zmagań i układzie z pięcioma piłkami plasowała się na niezłym 11. miejscu w stawce 37. drużyn. Niestety, występ z pięcioma skakankami nie wyszedł naszym zawodniczkom najlepiej. Biało-Czerwone popełniły dwa poważne błędy, co poskutkowało odjęciem 0.6 pkt., a w konsekwencji dość niską oceną – 24.350 pkt. Był to dopiero 19. wynik w kwalifikacjach z tym przyborem. Polki zaliczyły także wyraźny spadek w klasyfikacji łącznej wieloboju i ostatecznie uplasowały się na 18. pozycji z rezultatem 51.500. W układzie z pięcioma piłkami nasza drużyna została sklasyfikowana na 13. pozycji, zatem zbiorówki nie zobaczymy w jutrzejszych finałach.

Przyznano także medale w klasyfikacji drużynowej mistrzostw świata, do której wliczały się łączne noty ze startów przynajmniej dwóch indywidualistek oraz zbiorówki z danego kraju. Mistrzyniami świata ponownie zostały Bułgarki (Elwira Krasnobajewa, Nikol Todorowa, gimnastyczki ze zbiorówki), które o ułamki punktu wyprzedziły zawodniczki z Izraela. Brązowe medale, dzięki świetnym występom indywidualistek, szczególnie Amalii Licy, przypadły drużynie gospodyń turnieju. Poza podium Ukrainki i Włoszki. Polki nie zostały sklasyfikowane, ponieważ reprezentowała nas tylko jedna zawodniczka w wieloboju indywidualnym – Liliana Lewińska.