Gimnastyka artystyczna – MŚJ: Niesamowite! Liliana Lewińska dwukrotną mistrzynią świata!
screen YT

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 09.07.2023, 17:35

Czapki z głów przed Lilianą Lewińską! Polka jako pierwsza zawodniczka w historii naszego kraju zdobyła medale mistrzostw świata w gimnastyce artystycznej. I zrobiła to w najlepszym możliwym stylu – wywalczając dwa tytuły mistrzyni świata juniorek w finałach z maczugami oraz wstążką. Niewiele zabrakło, by na jej szyi zawisł jeszcze jeden krążek czempionatu globu.

Finałowe zmagania w mistrzostwach świata juniorek w Kluż-Napoce rozpoczęły się od układów z obręczą – jedynego finału indywidualnego bez udziału Liliany Lewińskiej. Najlepszy układ z tym przyborem zaprezentowała reprezentantka Izraela Alona Tal Franco, która otrzymała imponującą notę 31.600. Bardziej wyrównana walka toczyła się o pozostałe dwa medale. Ku uciesze miejscowej publiczności, srebro przypadło ulubienicy gospodarzy Amalii Licy (30.900), minimalnie lepszej od reprezentantki Azerbejdżanu Anastasiji Sarancewej (30.850). Poza podium jedna z faworytek zmagań – aktualna mistrzyni Europy juniorek w tej konkurencji, Bułgarka Elwira Krasnobajewa (30.650) oraz Niemka Lada Pusch (30.600).

Obie wspomniane przed chwilą zawodniczki z nawiązką powetowały sobie niepowodzenie w kolejnym finale. W rywalizacji z piłką konkurencję zdeklasowała Krasnobajewa, która zwyciężyła w wyśmienitym stylu z notą 32.100. Lada Pusch również zaprezentowała świetny układ i pewnie sięgnęła po tytuł wicemistrzyni świata (30.800). Bardzo niewiele zabrakło, by na podium stanęła również Liliana Lewińska. Polka po bardzo dobrym występie została oceniona na 30.000 pkt., wyrównując swój wynik z kwalifikacji. Niestety, notę lepszą o przysłowiowy „włos” – 0.050 pkt. – otrzymała Izraelka Regina Poliszczuk i to ona zdobyła brązowy krążek. Lewińska pechowo czwarta, a tuż za nią, z równie minimalną różnicą punktową, reprezentująca Cypr Wera Tugolukowa (29.050).

Zapewne podrażniona nieco takim obrotem spraw Polka, niesamowicie zmobilizowana przystąpiła do kolejnego finału. Lewińska zaprezentowała absolutnie fantastyczny układ z maczugami, za który otrzymała bardzo wysoką notę 30.950. Już w tym momencie można było w ciemno zakładać, że zawodniczka z Wrocławia stanie na podium, pozostawało pytanie, na którym stopniu. Rywalki popełniały błędy, presji nie wytrzymała m.in. mistrzyni Europy z tym przyborem Amalia Lica. W konsekwencji Liliana Lewińska nie miała sobie równych i zdobyła tytuł mistrzyni świata! To pierwszy w historii naszego kraju medal mistrzostw świata w gimnastyce artystycznej! W zmaganiach z maczugami doczekaliśmy się nie lada niespodzianek – srebro zdobyła Ukrainka Taisija Onofrijczuk (29.750), a brąz Amerykanka Rin Keys (29.400). Obie gimnastyczki nie były faworytkami rywalizacji, ale najlepiej poradziły sobie ze stresem i wykonały bezbłędne układy. Poza podium Izraelka Lin Rona, Amalia Lica i Wera Tugolukowa.

Liliana Lewińska mistrzowską dyspozycję utrzymała także w kolejnym finale dnia – ze wstążką. Polka przystąpiła do rywalizacji jako ostatnia w stawce i ponownie oczarowała publiczność. Ocena 29.600 była najwyższą notą dnia i zapewniła gimnastyczce z Wrocławia drugi z rzędu złoty medal mistrzostw świata. Lewińska, która w kwalifikacjach prezentowała nierówną dyspozycję, ogromnie zaimponowała odpornością psychiczną i znakomitym przygotowaniem do najważniejszego startu w sezonie. Presja ponownie zjadła za to Amalię Licę, która raz jeszcze ukończyła zmagania tuż za podium. Srebro w rywalizacji ze wstążką w nieco kontrowersyjnych okolicznościach przypadło Bułgarce Nikol Todorowej (29.400), a brąz gimnastyczce z Uzbekistanu, Miszel Nesterowej (28.950). Pierwotnie to Uzbeczka otrzymała wyższą notę niż rywalka z Bułgarii, jednak po uwzględnieniu protestu i ponownym przeliczeniu punktów za trudność ćwiczenia, nota Todorowej wzrosła o 0.5 pkt., co pozwoliło na awans w klasyfikacji.

Finały drużynowe odbywały się bez udziału Polek i były zwyczajową batalią pomiędzy dwiema najsilniejszymi obecnie juniorskimi zbiorówkami z Bułgarii i Izraela. Gimnastyczki izraelskie, które musiały uznać wyższość rywalek w wieloboju, już w pierwszym finale dnia – z pięcioma skakankami – zdołały „odegrać się” na konkurentkach. Izraelki za swój występ otrzymały notę 30.750, a Bułgarki ocenę o pół punktu niższą. Na najniższym stopniu podium, podobnie jak w wieloboju, stanęły Azerki.

W drugim drużynowym finale – z pięcioma piłkami – mieliśmy powtórkę z rozrywki. Ponownie najlepsze okazały się gimnastyczki z Izraela, które tym razem wygrały zdecydowanie z notą 32.250. Podwójnymi mistrzyniami świata zostały: Shelly Elguy, Elinor Gerts, Ksenia Kułyk, Yuval Schulman, Anat Schneider i Meital Maayan Sumkin. Bułgarki ukończyły zmagania z notą 30.600, a Azerki kolejny brąz w Kluż-Napoce zgarnęły z wynikiem 30.150.