MotoGP - Malezja: Marquez wygrywa przedłużone kwalifikacje na Sepang

• Data publikacji: 03.11.2018, 10:43

Motocyklista Repsol Hondy osiągnął najlepszy czas jednego pomiarowego okrążenia - 2:12.161. Drugą lokatę w sobotniej czasówce zajął Johann Zarco z Yamahy (+0.548), zaś trzecia pozycja na starcie do jutrzejszego wyścigu przypadła innemu reprezentantowi Yamahy, Valentino Rossiemu (+0.848). W Malezji Marc Marquez sięgnął po 52. pole position w karierze, w klasie MotoGP.

Planowe rozegranie sesji kwalifikacyjnej przed jutrzejszym wyścigiem o Grand Prix Malezji storpedowała pogoda. Warunki na torze Sepang w trakcie kwalifikacji były fatalne. Nad obiektem pod Kuala Lumpur rozpętała się prawdziwa ulewa. Po zaledwie dwóch minutach od rozpoczęcia pierwszej części czasówki została wywieszona czerwona flaga, zawody zostały przerwane i motocykliści powrócili do swoich garaży. Żaden z zawodników w tym czasie nie zdołał odnotować czasu pomiarowego okrążenia. Tor był bardzo mokry, zalegało na nim mnóstwo wody, więc decyzja o wstrzymaniu Q1 była bardzo rozsądna. Jazda w takich warunkach byłaby bardzo niebezpieczna. Najgorzej wyglądała sytuacja w zakręcie pierwszym i drugim – w tych miejscach znajdowało się najwięcej wody.

Kilkukrotnie na tor wyjeżdżał samochód bezpieczeństwa, aby ocenić czy warunki pozwalają na kontynuację sesji kwalifikacyjnej. Niestety, deszcz w dalszym ciągu nie dawał za wygraną i motocykliści byli zmuszeni zostać w boksach. Po upływie blisko godziny od planowanego rozpoczęcia pierwszego segmentu kwalifikacji opady ustały, i o 16:30 czasu lokalnego pierwsza część czasówki została wznowiona. Tor nadal pozostawał mokry, jednak pozwalał zawodnikom na walkę o jak najlepsze czasy i pozycje na starcie w jutrzejszym wyścigu. W kwalifikacjach nie wziął udziału Jorge Lorenzo. Hiszpan przegrał walkę z bólem nadgarstka i został zastąpiony przez Pirro.

Motocykliści podróżowali na oponach deszczowych. Większość wybrała bardziej miękką z dostępnych mieszanek. Niektórzy zawodnicy mieszanie dobierali opony – zakładając z przodu pośrednie ogumienie na deszcz, zaś na tył motocykla bardziej miękkie. Do drugiej fazy kwalifikacji awansowało dwóch hiszpańskich zawodników. Zwycięzcą Q1 został Alvaro Bautista, który uzyskał rezultat - 2:13.311, poprawiając czas Aleixa Espargaro o dwadzieścia cztery tysięczne sekundy. Szansę na awans do Q2 zaprzepaścił w końcówce Pirro, który po dobrym początku okrążenia, stracił dużo czasu w trzecim sektorze i wystartuje jutro z czternastego pola. O sporym pechu może mówić również Bradley Smith. Brytyjczyk prezentował bardzo dobre tempo w pierwszej fazie Q1, jednak w zakręcie jedenastym wyleciał z toru i pożegnał się z marzeniami o udziale w finałowej części czasówki na torze Sepang. Smith do jutrzejszego wyścigu ruszy z siedemnastej pozycji.

W Q2 do walki o pole position stanęła najlepsza dziesiątka motocyklistów z treningów oraz dwójka najlepszych zawodników z pierwszego segmentu kwalifikacji – Bautista oraz Aleix Espargaro. Po pierwszym przejeździe, z ogromną przewagą prowadził Marc Marquez – 2:12.161. Na drugiej pozycji znajdował się Petrucci przed Millerem. Marquez zaliczył wywrotkę w zakręcie czwartym, musiał wrócić do alei serwisowej i wsiąść na rezerwowy motocykl. Mistrz świata nie poprawił się w końcowej fazie Q2, ale zdołał utrzymać pierwszą lokatę do końca kwalifikacji. Rzutem na taśmę drugi czas uzyskał Johann Zarco (+0.584). Trzecie miejsce w pierwszym rzędzie przypadło doświadczonemu Valentino Rossiemu (+0.848). Tuż za czołową trójką zmagania pod Kuala Lumpur ukończył Andrea Iannone (+0.936), który na swoim ostatnim pomiarowym okrążeniu został delikatnie przyblokowany przez Marqueza. Z dużym niedosytem kwalifikacje zakończył Andrea Dovizioso (+1.022). Włoch notował bardzo dobre czasy sektorów, jednak wyleciał w dziewiątym zakręcie i jutro ruszy z piątej pozycji. Drugi rząd uzupełnił Jack Miller (+1.113).

Pełne wyniki sesji kwalifikacyjnej tutaj

W klasie Moto2 kwalifikacje padły łupem brata Marca, Alexa Marqueza z Estrella Galicia Marc VDS. Hiszpan uzyskał rezultat – 2:05.629. Drugie miejsce przypadło reprezentantowi Sky Racing Team VR-46, Luce Mariniemu (+0.488). W pierwszej linii na starcie do jutrzejszego wyścigu ustawi się również Fabio Quartararo, ścigający się dla Beta Tools-Speed Up Racing (+0.666). Zawodnicy walczący o tytuł mistrza świata w tej kategorii - Francesco Bagnaia oraz Miguel Oliveira, zajęli odpowiednio szóstą (+0.920) oraz siódmą pozycję (+0.988).

W kategorii Moto3 pole position zgarnął lider klasyfikacji generalnej motocyklistów, Jorge Martin, który osiągnął czas – 2:11.731. Tuż za plecami Hiszpana znalazł się jego najgroźniejszy rywal w walce o mistrzowski tytuł w tej klasie, Marco Bezzecchi (+0.032). Minimalna różnica w czasówce, start obok siebie w wyścigu oraz rywalizacja o mistrzostwo, sprawia że jutro będziemy świadkami niesamowicie interesującej batalii na torze Sepang pomiędzy tymi dwoma zawodnikami. Trzeci rezultat w kwalifikacjach odnotował Tony Arbolino (+0.334). Mający jeszcze matematyczne szanse na mistrzowską koronę w Moto3, Fabio Di Giannantonio w kwalifikacjach zajął dopiero jedenastą lokatę (+1.066).

Warto nadmienić, że jutrzejsze wyścigi we wszystkich klasach rozpoczną się dwie godziny wcześniej niż planowano.