Gimnastyka artystyczna – MŚ: dwa złota Varfolomeev i węgierska niespodzianka

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 23.08.2023, 22:55

Darja Varfolomeev wywalczyła złote medale w finałach z obręczą i piłką podczas mistrzostw świata w Walencji. Niemka dwukrotnie pokonała Sofię Raffaeli. Bohaterką dnia została jednak Fanni Pigniczki, która niepodziewanie stanęła na podium.

Kwalifikacje wieloboju pokazały, że medalistki ubiegłorocznych mistrzostw świata – Sofia Raffaeli, Darja Varfolomeev i Stiliana Nikołowa są w wybornej formie i będą głównymi faworytkami do podium również w Walencji. Nie wszystko poszło jednak po ich myśli, dzięki czemu w pierwszych finałowych zmaganiach nie brakowało dramaturgii i doszło do niespodzianki.

Pierwszy finał dnia – z obręczą – był popisem broniącej tytułu z tym przyborem Raffaeli oraz Varfolomeev. Włoszka wystąpiła jako druga w kolejności i zaprezentowała się genialnie – nota 35.250 mówi sama za siebie. Wydawało się, że przebić ten wynik będzie niezwykle ciężko, a jednak Darji Varfolomeev udała się ta sztuka. Niemka za swój występ otrzymała ocenę 35.750 i tym samym wywalczyła drugi złoty medal mistrzostw świata w karierze. Ciśnienia nie wytrzymała z kolei Nikołowa, która popełniła wyraźne błędy i z notą 32.350 mogła zapomnieć o medalu. Potknięcie faworytki wykorzystała… Fanni Pigniczki! Węgierka, która w kwalifikacjach była dopiero ósma, w finale zaprezentowała się bezbłędnie i w konsekwencji niespodziewanie sięgnęła po brązowy krążek mistrzostw świata (34.050). Poza podium Borjana Kalejn z wynikiem słabszym od Pigniczki o 0.1 pkt.

W finale z piłką mieliśmy niejako powtórkę z rozrywki. Ponownie Raffaeli i Varfolomeev wspięły się na wyżyny swoich umiejętności prezentując fantastyczne, niezwykle trudne układy. Tym razem wcześniej na planszy pojawiła się Niemka, której występ oceniono jeszcze lepiej niż w finale z obręczą, czyli na 35.800 pkt. Raffaeli robiła wszystko, by dorównać rywalce, w ostatecznym rozrachunku po raz drugi musiała jednak uznać jej wyższość. Włoszka ukończyła zmagania z notą 35.200. Wnioski z nieudanego startu w finale z obręczą wyciągnęła Nikołowa, która tym razem utrzymała nerwy na wodzy i otrzymała od sędziów notę... 35.150. Pozwoliło to na zdobycie „zaledwie” brązowego krążka – cała rywalizacja stała na niebotycznie wysokim poziomie. Po raz drugi na miejscu tuż za podium znalazła się doświadczona Borjana Kalejn.