Siatkówka – ME: ostateczne rozstrzygnięcia w grupach B i D, Włoszki bez straty seta po fazie grupowej
Daria Jańczyk

• Dodał: Karol Sierszulski
  • Data publikacji: 24.08.2023, 00:00

Przed ostatnimi czterema spotkaniami fazy grupowej jasne już jest, które drużyny wystąpią w fazie pucharowej. Dziewiątego dnia turnieju nie zawiodły faworytki, które dość pewnie zwyciężyły swoje mecze i przypieczętowały awans do play-offów mistrzostw Starego Kontynentu.

Znamy już wszystkie zespoły, które zagrają w fazie pucharowej mistrzostw Europy. W czwartek rozegrane zostaną ostatnie cztery mecze, w tym reprezentacji Polski, po których poznamy pary 1/8 finału. Jednak już po dzisiejszych pojedynkach wiadomo, jak ułożyła się tabela w grupach B i D.

Pierwszym spotkaniem dnia był pojedynek Holenderek z reprezentantkami Finlandii. Wyżej sklasyfikowane w rankingu podopieczne trenera Felixa Koslowskiego pewnie pokonały rywalki ze Skandynawii w trzech setach i przypieczętowały zwycięstwo w grupie D. Natomiast Finki odpadły z turnieju, podczas którego wygrały tylko jeden mecz z reprezentacją Estonii.

Kolejne starcie zostało rozegrane między Turczynkami a Greczynkami. Reprezentantki Grecji postawiły się faworytkom całego turnieju, jednak wystarczyło to tylko do gry na przewagi w pierwszym i trzecim secie. Zawodniczki z Turcji przegrały tylko jedną partię w turnieju i przed ostatnim meczem z Niemkami zapewniły sobie awans z pierwszego miejsca, a Greczynki pożegnały się z mistrzostwami.

Jutrzejsze przeciwniczki Polek, Ukrainki, rywalizowały z reprezentacją Słowenii. Mecz nie zaczął się po ich myśli, ponieważ to Słowenki zwyciężyły pierwszą partię. Jednak kolejne trzy sety należały już do reprezentantek Ukrainy, które wygrały 3:1. Reprezentacja Słowenii zakończyła swój udział w turnieju, a Ukrainki będą jutro walczyły z Polkami o drugie miejsce w grupie A.

Pierwszym meczem dnia w grupie B było spotkanie Bułgarii ze Szwajcarią. Podobnie, jak w starciu Ukrainy ze Słowenią, Bułgarki, jako faworytki, przegrały pierwszego seta, aby zwyciężyć cały mecz w czterech partiach. Obie drużyny mogą cieszyć się z awansu do fazy pucharowej – Bułgaria z drugiego, a Szwajcaria z czwartego miejsca.

Kolejny pojedynek tego dnia wyglądał bardzo podobnie, jak poprzednie dwa. Estonki wygrały pierwszą partię, jednak reprezentantki Hiszpanii nie dały im szans w kolejnych trzech setach i wygrały pewnie 3:1. Hiszpanki zajęły czwarte miejsce w grupie i zagrają w play-offach, a zawodniczki z Estonii wracają do swoich domów.

W bardzo ważnym meczu dla układu tabeli w grupie C zmierzyły się Szwedki z Azerkami. To właśnie siatkarki ze Szwecji, z niezawodną Isabelle Haak na czele, wygrały w czterech setach i zapewniły sobie awans do fazy pucharowej, a reprezentacja Azerbejdżanu mimo dwóch zwycięstw, pożegnała się z mistrzostwami Europy.

Spotkanie Węgierek z Serbkami zapowiadało się na bardzo jednostronne, ale siatkarki z Węgier zaskoczyły i wygrały pierwszego seta. Było to jednak wszystko na co było je stać. Reprezentantki Serbii zdeklasowały rywalki w kolejnych trzech partiach i zwyciężyły 3:1. Tym samym Węgierki odpadły z turnieju, a Serbki w czwartek zagrają z Belgijkami.

Ostatnim meczem dnia był pojedynek Włoszek z Chorwatkami. Reprezentantki Włoch wygrały 3:0 i zakończyły swój udział w fazie grupowej bez straty seta. Natomiast siatkarki z Chorwacji zajęły ostatnie miejsce w grupie i wracają do domów po rywalizacji grupowej.

W czwartek ostatnie cztery mecze i rozstrzygnięcia, po których poznamy drabinkę fazy pucharowej tegorocznych mistrzostw Europy kobiet.