Kajakarstwo - MŚ: kolejny dobry dzień Polaków

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 24.08.2023, 17:39

Świetne występy na Mistrzostwach Świata w kajakarskim sprincie, które wczoraj rozpoczęły się w Duisburgu kontynuują reprezentanci Polski. W czwartek kolejne łódki zapewniły sobie miejsca w finałach, choć… przepadły nam też dwie szanse na olimpijskie kwalifikacje.

Eliminacje

W K2 500 metrów mężczyzn o 6 kwalifikacji olimpijskich dla łódek walczą Jakub Stępun i Przemysław Korsak. Polacy uplasowali się na trzeciej lokacie w biegu eliminacyjnym z czasem 1:30,298 zameldowali się w półfinale, podobnie jak wszystkie osady, które awansowały z każdego biegu eliminacyjnego. Podobna sytuacja odbyła się w rywalizacji C2 na 500 metrów, ale tu informacje dla polskich kibiców są jeszcze lepsze. Aleksander Kitewski i Norman Zezula pokonali dwójkę francuską oraz portugalską i z wyraźną przewagą wygrali swój przedbieg.

Martyna Klatt i Helena Wiśniewska pokazywały nam się już wczoraj w rywalizacji konkurencji nieolimpijskiej K2 na 200 metrów, ale dla tej dwójki dużo ważniejszy start nadszedł dzisiaj. W konkurencji olimpijskiej K2 500 metrów Polki zainaugurowały swój byt na Mistrzostwach od zwycięstwa, wygrywając z rezultatem 1:41,671.

Rywalizacja drugiego dnia Mistrzostw Świata w Duisburgu zaczęła się od startu kobiet w K1 na 200 metrów – konkurencji nieolimpijskiej. W drugim z biegów eliminacyjnych świetnie spisała się Dominika Putto, która czasem 40,861 wygrała bieg i zapewniła sobie miejsce w półfinale.

W C1 na 500 metrów kobiet do boju została posłana Magda Stanny. Na tym dystansie z eliminacji można było uzyskać miejsce w finale aż z trzech pierwszych miejsc. Polka była blisko tego osiągnięcia, ale ostatecznie straciła około 1,5 sekundy do trzeciej Chinki Yin Wan i została sklasyfikowana na 4. miejscu.

W nieolimpijskiej konkurencji C4 500 metrów do finału awansowała czwórka Polek Amelia Braun, Katarzyna Szperkiewicz, Julia Walczak i Magda Stanny. Biało-czerwone przegrały tylko o blisko trzy sekundy z Chinkami, ale zgłosiła akces do tego, że będzie walczyć o medal. Na zakończenie sesji porannej wystartował jeszcze nasz mikst na 500 metrów w kanadyjce – Wiktor Głazunow i Sylwia Szczerbińska uzyskali czas 1:45,999 i weszli do finału.

Półfinały

Po południu rozegrano większość zmagań półfinałowych w konkurencjach, które wczoraj rozpoczęły swoje ściganie. Przepustkę do finału w konkurencji olimpijskiej po dobrym półfinale uzyskały Sylwia Szczerbińska i Katarzyna Szperkiewicz – czasem 1:55,411 polski duet przegrał tylko z kanadyjskim oraz mołdawskim.

O kwalifikację olimpijską w finale C1 1000 metrów mężczyzn powalczy też Wiktor Głazunow. Po rewelacyjnych eliminacjach nasz doświadczony zawodnik przegrał tylko w czwartkowe popołudnie z Catalinem Chirilą i pewnie wszedł do decydującego wyścigu. Tak dobrze nie poszło Rafałowi Rosolskiemu. W konkurencji kajakowej na 1000 metrów Polak zajął 5. miejsce. Szansa na kwalifikację olimpijską z Duisburga tu również przepadła.

Przepustki olimpijskiej z Duisburga nie przywiezie Katarzyna Kołodziejczyk w K1 na 500 metrów. Polka walczyła w półfinale bardzo ambitnie, ale do trójki brakło około dwóch sekund co dało 5. lokatę z rezultatem 1:51,219.

W K1 na 200 metrów mężczyzn Jakub Michalski musiał się pogodzić z tym, że nie powalczy o medale, a popłynie tylko w finale B. Polak w pierwszym półfinale był dopiero 6. z czasem 35,514. W C2 na 1000 metrów świetnie spisał się duet Kacper Sieradzan / Adrian Kłos, który przegrał tylko z Rumunami i zajął 2. miejsce (3:37,183).