Gimnastyka artystyczna – MŚ: Polki w finale z obręczami, ale bez kwalifikacji olimpijskiej
materiały prasowe PZG

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 25.08.2023, 21:40

Reprezentacja Polski w układach zbiorowych zajęła w mistrzostwach świata w Walencji 10. miejsce w wieloboju. Do wywalczenia kwalifikacji olimpijskiej do Paryża zabrakło punktu. Na otarcie łez, Biało-Czerwone wystąpią w finale z pięcioma obręczami.

W wieloboju drużynowym 24 reprezentacje narodowe walczyły o medale mistrzostw świata oraz pięć kwalifikacji olimpijskich do igrzysk w Paryżu. Przed rokiem start w stolicy Francji zapewniły sobie drużyny z Bułgarii, Izraela i Hiszpanii.

Każdy zespół prezentował dwa układy: z pięcioma obręczami oraz z trzema wstążkami i dwiema piłkami. Po osiem najlepszych drużyn w każdej konkurencji kwalifikowało się do niedzielnych finałów z poszczególnymi przyborami. Zbiorówki z najlepszymi notami łącznymi za oba występy zdobyły medale w wieloboju.

Wśród rywalizujących drużyn oglądaliśmy reprezentację Polski w składzie: Milena Górska, Madoka Przybylska, Małgorzata Roszatycka, Magdalena Szewczuk i Julia Wojciechowska. Biało-Czerwone w obecnym sezonie kilkukrotnie stawały na podium zawodów Pucharu Świata, w tym po raz pierwszy w historii także na jego najwyższym stopniu, w układzie z piłkami i wstążkami. By włączyć się do walki o olimpijskie przepustki nasze zawodniczki musiały wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności i zaprezentować dwa bezbłędne układy. Z utrzymaniem równej dyspozycji w poprzednich tegorocznych startach mieliśmy sporo problemów. Z reguły w wieloboju Polki miały jeden świetny występ, a drugi słabszy. Niestety, ta prawidłowość pojawiła się również w Walencji. W pierwszej rotacji – z piłkami i wstążkami – było dość nerwowo i przydarzyły się drobne błędy. Przeciętna nota 28.850 pkt. (13. miejsce) w kontekście walki o igrzyska postawiła nas w bardzo trudnej sytuacji.

Występ z pięcioma obręczami był dużo lepszy. Tym razem Polki zaprezentowały się pewnie, z charakterem, lepiej technicznie. Ocena odzwierciedlała wyraźną poprawę – 34.850 pkt. – i pojawiła się realna szansa na start w niedzielnym finale z tym przyborem. Było to jednak zbyt mało, by zakwalifikować się na igrzyska.

Ostatecznie Polki ukończyły wielobój  na 10. pozycji z rezultatem 63.700. By wystąpić w Paryżu, trzeba było uzyskać wynik o punkt lepszy – ostatnią kwalifikację wywalczyły siódme w stawce Francuzki (64.700). Biorąc pod uwagę, że są gospodyniami igrzysk i start w imprezie mają zapewniony z góry, ich przepustka po zakończeniu procesu kwalifikacyjnego ulegnie relokacji. Co za tym idzie, bilet do Paryża otrzyma kolejna drużyna w klasyfikacji wieloboju, pozostająca bez bez kwalifikacji. Najprawdopodobniej będą to Niemki, które w Walencji zajęły ósme miejsce z notą 64.400. W przypadku gdy Niemki wywalczą kwalifikację olimpijską podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy, ich miejsce zajmą kolejne w klasyfikacji wieloboju Azerki (9. miejsce, 63.900). Polkom pozostanie walka o ostatnią olimpijską przepustkę do Paryża, właśnie w przyszłorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu. Wielka szkoda, że kwalifikacji nie udało się zdobyć w Walencji, bo była w zasięgu Polek. Na pocieszenie, Biało-Czerwone wystąpią w finale z obręczami. Zajęły w nim 7. miejsce, co jest sporym sukcesem, przyćmionym jednak przez brak biletu do Francji.

Walka o medale w wieloboju do końca trzymała w napięciu. Fantastyczną dyspozycję zaprezentowały Chinki, które prowadziły w rankingu po zakończeniu zmagań w pierwszej z dwóch grup. Zawodniczki z Państwa Środka ukończyły zmagania ze świetnym wynikiem 70.050, a za ich plecami sklasyfikowano gospodynie z rezultatem 68.600. Główne faworytki do złota – Bułgarki i Izraelki – miały natomiast nadspodziewanie duże problemy. Zwłaszcza broniące tytułu Bułgarki o swoim pierwszym występie z obręczami będą chciały jak najszybciej zapomnieć. Masa błędów i śmiesznie niska nota 28.600 pkt. przekreśliła jakiekolwiek szanse na zdobycie medalu w wieloboju. Bułgarki z tym przyborem zajęły… 19. miejsce. Zrehabilitowały się w drugim układzie z piłkami i wstążkami, w którym były najlepsze w stawce (34.100). Izraelki odwrotnie – miały nieco problemów w rywalizacji z piłkami i wstążkami (32.650, 4. miejsce), natomiast uzyskały niesamowitą ocenę za występ z obręczami – 38.150. Ten kosmiczny wynik sprawił, że reprezentantki Izraela wyprzedziły Chinki i zdobyły złote medale mistrzostw świata. Do rywalizacji o miejsce na najniższym stopniu podium chciały włączyć się Włoszki. Ich także nie ominęła sinusoida formy. Reprezentantki Italii fantastycznie wystąpiły z obręczami (37.650), ale układ z piłkami i wstążkami pozostawiał wiele do życzenia (30.500, 10. miejsce). W konsekwencji zmagania w wieloboju ukończyły na czwartej pozycji, przegrywając z Hiszpankami o niespełna pół punktu (68.150). Kwalifikacje olimpijskie wywalczyły reprezentacje Chin, Włoch, Ukrainy, Brazylii i Francji.

Klasyfikację drużynową mistrzostw Europy, do której wliczają się starty w wieloboju min. dwóch indywidualistek i zbiorówki z danego kraju, wygrały Bułgarki (Stiliana Nikołowa, Borjana Kalejn, Jewa Brezaliewa, zbiorówka). Srebrne medale zdobyły Niemki (Darja Varfolomeev, Margarita Kolosov, zbiorówka), a brązowe krążki trafiły do gimnastyczek z Włoch (Sofia Raffaeli, Milena Baldassarri, zbiorówka). Polki nie zostały sklasyfikowane, bo w zmaganiach indywidualnych mieliśmy tylko jedną zawodniczkę.