Pięcioboj nowoczesny: Maliszewska w finale, Gutkowski w półfinale
UIPM World Pentathlon / Nuno Gonçalves

Pięcioboj nowoczesny: Maliszewska w finale, Gutkowski w półfinale

  • Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 25.08.2023, 21:32

Anna Maliszewska awansowała do wąskiego, 18-osobowego finału indywidualnego rozgrywanych w Bath mistrzostw świata w pięcioboju nowoczesnym. Do półfinału awansował natomiast Łukasz Gutkowski.

 

Maliszewska w rundzie rankingowej szermierki, w której walczyły ze sobą zawodniczki z obu grup, wygrała 17 walk, co przełożyło się na 215 pięciobojowych punktów. To było jeszcze w czwartek. Dziś w rundzie bonusowej Polka przegrała pierwszą walkę i nie wzbogaciła się o dodatkowe punkty. Na pływalni nasza zawodniczka uzyskała czas 2:19.47, co było 12. wynikiem w grupie. Do finałowego laser runu Maliszewska wyruszyła z 9. miejsca i lokatę tę utrzymała do mety. Oznaczało to awans do finału, w którym walka będzie szła nie tylko o medale, ale i o trzy olimpijskie kwalifikacje. Do walki o nie Maliszewska przystąpi z 12. miejscem po rundzie rankingowej szermierki (brane są pod uwagę wyniki półfinałowe). Liderką jest Włoszka Alessandra Frezza.

 

Do półfinału zawodów indywidualnych awansował Łukasz Gutkowski. Nasz zawodnik w szermierce miał 16 wygranych, co dało 7. miejsce w kwalifikacyjnej grupie C. Na pływalni Gutkowski miał 12. czas (2:04.67), co w efekcie złożyło się na 8. miejsce przed kombinacją. Co prawda nasz zawodni spadł na mecie o jedną lokatę, ale wystarczyło to do awansu do półfinału. Nie powiodło się pozostałym dwóm Polakom. Kamil Kasperczak zajął 16. miejsce w grupie B (12 wygranych walk, 2:04.51 na pływalni i 11. czas kombinacji). Sebastian Stasiak rywalizował jedynie w szermierce (10 wygranych walk), z powodu kłopotów zdrowotnych do pływania i laser runu nie przystąpił.

 

W dzisiejszej półfinałowej rundzie rankingowej szermierki (także rywalizował ze wszystkimi zawodnikami, którzy weszli do półfinałów) Gutkowski  wygrał 16 walki i przegrał 19. O awans do finału nie będzie mu jutro łatwo, ale na pewno będzie walczył. Warto przypomnieć, ze zawodnik ten jako jedyny z polskich pięcioboistów ma zapewniony start na igrzyskach w Paryżu po 8. miejscu na krakowskich igrzyskach europejskich. Finały kobiet i mężczyzn w niedzielę, mistrzostwa zakończy poniedziałkowa sztafeta mieszana.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.