Kajakarstwo - MŚ: dwa kolejne medale Polaków

• Data publikacji: 26.08.2023, 12:43

Mamy dwa kolejne medale na mistrzostwach świata w kajakarstwie w Duisburgu. Srebrne krążki zdobyli Justyna Iskrzycka w K1 na 1000 metrów oraz czwórka kanadyjkarzy na 500 metrów.

W sobotę mieliśmy powody do radości już po pierwszym finale A. Świetnie w rywalizacji kajakarek na 1000 metrów popłynęła Justyna Iskrzycka. Polka od samego początku na tym długim dystansie była na pozycji medalowej. W końcówce wyprzedziła jeszcze Węgierkę Eszter Rendessy. Iskrzycka finiszowała na drugim miejscu, jedynie za Alyssą Bull. Australijka pewnie sięgnęła po zwycięstwo. K1 1000 metrów to dystans nieolimpijski.

K1 1000 metrów kobiet:

1. Alyssa Bull (Australia)
2. Justyna Iskrzycka
3. Eszter Rendessy (Węgry)

W finale w C2 na 1000 metrów wystartowali Kacper Sieradzan i Adrian Kłos, dla których sama kwalifikacja do najważniejszego wyścigu była już sukcesem. W finale zajęli siódme miejsce. Medale zdobyli Włosi, Niemcy i Rumuni.

C2 1000 metrów mężczyzn:

1. Włochy
2. Niemcy
3. Rumunia
...
7. Polska (Kacper Sieradzan/Adrian Kłos)

Wiele emocji dostarczył nam finał kanadyjkarzy na 1000 metrów. Bardzo blisko medalu był Wiktor Głazunow. Reprezentant Polski prowadził jeszcze na 200 metrów przed metą, ale rywale lepiej finiszowali. Polak finiszował czwarty, tracąc zaledwie dwie setne sekundy do Sebastiana Brendela. Pewnie wygrał Martin Fuksa, a drugi na metę przypłynął Catalin Chirila. Na pocieszenie Wiktor Głazunow znalazł się wśród pięciu najlepszych kanadyjkarzy, więc wywalczył kwalifikację olimpijską dla kraju.

C1 1000 metrów mężczyzn:

1. Martin Fuksa (Czechy)
2. Catalin Chirila (Rumunia)
3. Sebastian Brendel (Niemcy)
4. Wiktor Głazunow

Niestety, bardzo źle zakończył się finał C2 na 500 metrów dla Sylwii Szczerbińskiej i Katarzyny Szperkiewicz. Wystarczyło, że Polki wyprzedziłyby jedną dwójkę i awansowałoby na igrzyska olimpijskie. Jednak zajęły ostatnie, dziewiąte miejsce. Złoty medal zdobyły Chinki Shixiao Xu/Mengya Sun, srebro - Hiszpanki Anita Jacome/Maria Corbera, a brąz - Kanadyjki Sloan Mackenzie/Katie Vincent.

C2 500 metrów kobiet:

1. Chiny
2. Hiszpania
3. Kanada
...
9. Polska

Wiktor Głazunow zakończył jednak sobotnie zmagania z medalem. Na koniec finałowej sesji razem z Aleksandrem Kitewskim, Tomaszem Barniakiem i Normanem Zezulą zdobył srebrny medal w nieolimpijskiej konkurencji C4 na 500 metrów. Wyścig wyraźnie wygrali Hiszpanie, a nasza czwórka nieznacznie wyprzedziła Ukraińców.

C4 500 metrów mężczyzn:

1. Hiszpania
2. Polska
3. Ukraina

Po południu rozegrano jeszcze półfinały do niedzielnej rywalizacji. Na 200 metrów w kajakach Dominika Putto w swoim wyścigu ustąpiła jedynie Lisie Carrington i wywalczyła awans. Jakub Stepun i Przemysław Korsak zajęli ostatnie miejsce w półfinale K2 na 500 metrów. Dużo lepiej poszło na tym dystansie naszym kanadyjkarzom. Aleksander Kitewski i Norman Zezula po finiszu na drugiej pozycji weszła do finału. Martyna Klatt i Helena Wiśniewska chcą do złota na 200 metrów dorzucić wygraną na 500 metrów, wygrały bowiem bieg półfinałowy.