Gimnastyka artystyczna – MŚ: piąte złoto Varfolomeev, powrót Atamanow

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 26.08.2023, 21:15

Nie ma mocnych na Darję Varfolomeev. Rywalki robiły co mogły, ale niesamowita Niemka wywalczyła w Walencji piąty tytuł mistrzyni świata, tym razem w najbardziej prestiżowej konkurencji, czyli wieloboju. Srebro dla Sofii Raffaeli, a brąz dla powracającej po kontuzji Darii Atamanow.

Na zakończenie zmagań indywidualistek podczas mistrzostw świata w Walencji odbyła się rywalizacja w finale wieloboju. Do zmagań w najbardziej prestiżowej konkurencji przystąpiło osiemnaście najlepszych gimnastyczek z eliminacji. Faworytka do tytułu była tylko jedna – po tym, jak Darja Varfolomeev zdobyła komplet złotych medali w finałach z poszczególnymi przyborami, wszyscy zadawali sobie pytanie, czy wytrzyma presję także w wieloboju.

Wytrzymała. Podobnie jak w poprzednich finałowych występach po Niemce nie było widać żadnych nerwów. Za każdym razem wychodziła na planszę jak po swoje i prezentowała bezbłędne, niezwykle trudne technicznie układy. Rywalki robiły co mogły, by utrzeć nosa faworytce, jednak nie ustrzegły się drobnych błędów, a to wystarczyło, by kolejny tytuł mistrzyni świata powędrował do genialnie dysponowanej Niemki. Darja Varfolomeev triumfowała w wieloboju z łączną notą 137.450 pkt. Ostatnią zawodniczką, która podczas mistrzostw świata zdobyła pięć złotych medali była Jewgienia Kanajewa w 2011 roku.

Broniąca tytułu Sofia Raffaeli pokazała się dziś z bardzo dobrej strony i wysoko zawiesiła poprzeczkę Niemce. Na półmetku zmagań to gimnastyczka z Włoch prowadziła w stawce, jednak później przydarzył jej się błąd w układzie z maczugami, który pozbawił ją szans na złoto. Raffaeli ukończyła zmagania z rezultatem 135.700 i zdobyła srebrny medal.

Świetną dyspozycję zaprezentowała także wracająca po kontuzji Daria Atamanow. Start w Walencji był dla wielobojowej mistrzyni Starego Kontynentu z 2022 r. debiutem w czempionacie globu. Gimnastyczka z Izraela miała drobne zawahanie w układzie ze wstążką, jednak trzy pozostałe występy były bardzo udane. W rezultacie Atamanow stanęła na najniższym stopniu podium z wynikiem 131.400.

Zawodniczki z Bułgarii nie będą dobrze wspominać tegorocznych mistrzostw świata. Stiliana Nikołowa była jedną z głównych faworytek do medali, a imprezę zakończy z dorobkiem jednego brązowego krążka w rywalizacji z piłką. Pozostałe występy miała nieudane, niemal w każdym przydarzały się jej błędy. Aktualna mistrzyni Europy w wieloboju, Borjana Kalejn, podobnie jak młodsza koleżanka z kadry, nie była w Hiszpanii w najlepszej formie i prezentowała się bardzo nierówno. Ostatecznie Nikołową sklasyfikowano tuż za podium, ze stratą 0.750 pkt. do Atamanow, a Kalejn była dopiero szósta (129.950). Na bardzo dobrym piątym miejscu zmagania ukończyła gimnastyczka z Uzbekistanu, Tachmina Ikromowa. Lokaty w czołowej dziesiątce wywalczyły również: Wiktoria Onoprijenko, Alba Bautista, Ekaterina Vedeneeva i Zilu Wang.

Jutro w Walencji finały z poszczególnymi przyborami w układach zbiorowych. W zmaganiach z pięcioma obręczami zobaczymy reprezentantki Polski.