Kajakarstwo - MŚ: cztery kolejne medale Polaków na zakończenie [aktualizacja]

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 27.08.2023, 12:44

W Duisburgu zakończyły się dziś mistrzostwa świata w kajakarskim sprincie. W ostatnim dniu rozdano 12 kompletów medali, w tym trzy w konkurencjach olimpijskich. Polska wzbogaciła się dziś o cztery medale i dwa kolejne miejsca w reprezentacji na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Nas najbardziej interesowały dwie konkurencje - kajakowe dwójki pań i kanadyjkowe dwójki panów - obie konkurencje na dystansie połowy kilometra. Aleksander Kitewski i Norman Zezula musieli wyprzedzić choć jedną osadę w finale A, by zapewnić Polsce olimpijską kwalifikację na Paryż. Sztuka ta niestety się nie udała, nasza osada dopłynęła do mety na ostatniej w finale A, dziewiątej lokacie. Zwyciężyli tu Niemcy Peter Kretschmer i Tim Hecker.

Martyna Klatt i Helena Wiśniewska, mistrzynie świata na 200 metrów walczyły o co najmniej szóste miejsce, by w Paryżu mogła się pojawić szóstka polskich kajakarek (wcześniejszy awans czwórki dał nam prawo wystawienia załóg we wszystkich kobiecych kajakowych konkurencjach). Nasze panie zadanie zrealizowały w sposób perfekcyjny - dały się wyprzedzić jedynie Dunkom (Emma Jorgensen i Frederikke Matthiesen), zapewniając naszej reprezentacji siódmy już medal w Duisburgu.

W kajakowej dwójce na 500 metrów Jakub Stępun i Przemysław Korsak popłynęli jedynie w finale C, w którym zajęli pierwsze miejsce, co w klasyfikacji łącznej oznaczało lokatę 19. Oczywiście kwalifikacji olimpijskiej w tej konkurencji nie wywalczyliśmy. Mistrzami świata zostali po zaciętej walce Portugalczycy Joao Ribeiro i Messias Baptista.

Pierwszy chronologicznie medal dla Polski wywalczyła dziś Dominika Putto w nieolimpijskiej (od igrzysk w Paryżu) konkurencji K1 na 200 metrów. Polka dała się wyprzedzić jedynie niesamowitej Lisie Carrington z Nowej Zelandii i Australijce Yale Steinepreis. Magda Stanny w konkurencji C1 na 500 metrów (nie będzie jej na igrzyskach) w finale zajęła ósme miejsce. Złoty medal wywalczyła tu Kanadyjka Katie Vincent. Z kolein nasza kanadyjkowa czwórka w składzie Amelia Braun, Katarzyna Szperkiewicz, Julia Walczak i Magda Stanny zajęła szóste miejsce. Wygrały Chinki.

W dwójkach mieszanych w kanadyjkach reprezentowali nas Wiktor Glazunow i Sylwia Szczerbińska. Polski mikst po 250 metrach był na prowadzeniu, na finiszu dał się wyprzedzić jedynie Kanadyjczykom. Trzecie miejsce zajęli Włosi.

Na koniec mistrzostw rozegrano wyścigi na 5000 metrów. Brązowy medal wśród kanadyjkarzy wywalczył Wiktor Glazunow, zwyciężył w tej konkurencji Węgier Balazs Adolf. Ósme miejsce wśród kanadyjkarek zajęła Amelia Braun, zwyciężyła Katie Vincent z Kanady. Rafał Rosolski w wyścigu kajakarzy był 10., a wygrał Duńczyk Mad Pedersen. Wśród kajakarek najlepsza była Hiszpanka Estefania Fernandez.

Polska w Duisburgu zdobyła dziewięć medali - jeden złoty, pięć srebrnych i trzy brązowe, co dało 8. miejsce w klasyfikacji medalowej. Najwięcej krążków zdobyli Hiszpanie i Niemcy - po 3 złote oraz po 5 srebrnych i brązowych.

Konkurencje olimpijskie

C2 500 mężczyzn
1. Peter Kretschmer i Tim Hecker (Niemcy)
2. Hao Liu i Bowen Ji (Chiny)
3. Cayetano Garcia i Pablo Martinez (Hiszpania)
---
9. Aleksander Kitewski i Norman Zezula (Polska)

K2 500 m mężczyzn
1. Joao Ribeiro i Messias Baptista (Portugalia)
2. Bence Nadas i Balint Kopasz (Węgry)
3. Adrian del Rio i Rodrigo Germade (Hiszpania)
---
Jakub Stępun i Przemysław Korsak (Polska) - 1. miejsce w finale C

K2 500 m kobiet
1. Emma Jorgensen i Frederikke Matthiesen (Dania)
2. Martyna Klatt i Helena Wiśniewska (Polska)