Pięciobój nowoczesny - MŚ: Micheli i Choong mistrzami świata, Maliszewska 15.
UIPM World Pentathlon / Augustas Didžgalvis

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 27.08.2023, 18:22

W Bath rozegrano dziś finały indywidualne mistrzostw świata w pięcioboju nowoczesnym. Indywidualne tytuły wywalczyli Elena Micheli i Jospeh Choong. Nasza jedynaczka, Anna Maliszewska była 15.

Polka po rundzie rankingowej szermierki (zaliczano rywalizację w ramach półfinałów) zajmowała 12. miejsce. W rundzie bonusowej Polka przegrała pierwszą walkę i nie wzbogaciła się o kolejne punkty. Na parkurze Maliszewsja spisała się słabo, zaliczyła aż 37 punktów karnych i wiadomo już było, że nie odegra istotnej roli w walce o medale i olimpijskie kwalifikacje. Na pływalni Maliszewska uzyskała czas 2:20.72, co było 14. wynikiem finału. Do laser runu przystąpiła ze sporą stratą do czołówki i ostatecznie ukończyła finał na 15. miejscu.

Tytuł mistrzowski wywalczyła Elena Micheli, która dominuje w ostatnich miesiącach w pięcioboju niepodzielnie - była mistrzynią świata rok temu, wygrała Puchar Świata w tym roku i wydaje się być główną faworytką do mistrzostwa olimpijskiego za rok. Na finiszu nieznacznie wyprzedziła swoją rodaczkę Alice Sotero, mistrzynię igrzysk europejskich w Krakowie. Na najniższym stopniu podium stanęła Brytyjka Kereenza Bryson, która jako jedyna w Bath zapewniła sobie olimpijską kwalifikację. Obie Włoszki miały ją już wcześniej, tak więc dwa miejsca na igrzyskach, które miały być przyznane w Bath "przeniesione" zostają na ranking olimpijski, który zamknięty będzie w połowie przyszłego roku.

Także Joseph Choong dominuje w ostatnich latach, dziś po raz drugi z rzędu zdobył tytuł mistrza świata, jest też mistrzem olimpijskim z Tokio. Brytyjczyk wyprzedził dziś Emiliano Hernandeza, którego srebro jest pewną niespodzianką, dodatkowo nagrodzoną kwalifikacją olimpijską. Brąz dla Egipcjanina Mohanada Shabana. Jeśli chodzi o olimpijskie kwalifikacje, to u mężczyzn nastąpiła podobna sytuacja jak u kobiet, dwa miejsca na igrzyskach z mistrzostw w Bath alokowane zostają do rankingu olimpijskiego.

Drużynowo złote medale wywalczyli Koreańczycy i oczywiście Włoszki. Jutro, na zakończenie mistrzostw, sztafeta mieszana.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.