Lekkoatletyka - MŚ: kończymy mistrzostwa bez złota

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 27.08.2023, 22:46

Szóste miejsce żeńskiej sztafety 4x400 m było najlepszym polskim wynikiem ostatniego dnia 19. Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce. Polacy wyjadą z Budapesztu z dwoma srebrnymi medalami.

W sesji porannej rozdano medale w maratonie mężczyzn. Nasz jedyny reprezentant - Adam Nowicki - zajął w nim 34. miejsce z wynikiem 2:16,22. Złoty medal, z wynikiem gorszym od minimum na igrzyska w Paryżu (ze względu na pogodę), wywalczył Ugandyjczyk Victor Kiplangat.

W złożonej z samych finałów sesji wieczornej szczególnie emocjonowały nas dwie konkurencje. W rzucie oszczepem Dawid Wegner, dzięki dobremu rzutowi w III kolejce (80,75 m), był o krok od awansu do czołowej ósemki, ale ostatecznie zajął 9. lokatę. Mistrzem świata został mistrz olimpijski - Hindus Neeraj Chopra. Pierwszy medal MŚ w historii Pakistanu wywalczył drugi w konkursie Arshad Nadeem, a brąz zdobył Jakub Vadlejch. Czech o niecały metr wyprzedził Niemca Juliana Webera, co oznacza, że Niemcy, po raz pierwszy w historii, zakończyli czempionat globu bez żadnego medalu.

W kończącej zmagania sztafecie 4x400 m Polki, biegnące w tym samym składzie co we wczorajszych eliminacjach (Alicja Wrona-Kutrzepa, Marika Popowicz-Drapała, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Natalia Kaczmarek), dzięki dobrym biegu na ostatniej zmianie wywalczyły 6. miejsce (3:24,93). Pod nieobecność zdyskwalifikowanych Amerykanek, po fantastycznym finiszu Femke Bol złoty medal wywalczyły Holenderki, które wyprzedziły Jamajki i Brytyjki. Bol tym samym, mimo upadku na ostatnich metrach sztafety mieszanej podczas pierwszego dnia, i tak wyjeżdża z Budapesztu jako dwukrotna złota medalistka.

Po raz pierwszy złoto mistrzostw świata w skoku wzwyż wywalczyła Ukrainka Jarosława Mahuczich, która wyprzedziła dwie skoczkinie z Australii - Eleanor Patterson i Nicolę Olyslagers. Swojego złota doczekał się też Jakob Ingebrigtsen, który na finiszu biegu na 5000 m wyprzedził Hiszpana Mohameda Katira.

Wysoką cenę za prowadzenie od startu w biegu na 800 m zapłaciła mistrzyni olimpijska Athing Mu. Amerykanka zajęła trzecie miejsce, a tytuł wywalczyła Kenijka Mary Moraa. Na 3000 m z przeszkodami pań całe podium trafiło do zawodniczek urodzonych w Kenii, z tym że zwyciężczyni - Winfred Yavi - biega pod flagą Bahrajnu. Rywalizację sztafet 4x400 m wygrali Amerykanie, którzy wyprzedzili Francuzów i Brytyjczyków. Dla gospodarzy przyszłorocznych igrzysk, był to jedyny krążek wywalczony w Budapeszcie.

Polacy ostatecznie zakończyli zmagania z dwoma medalami - srebrami Natalii Kaczmarek (400 m) i Wojciecha Nowickiego (rzut młotem). Ostatni raz złotego medalu nie wywalczyliśmy w 2007 roku w Osace. W klasyfikacji medalowej klasą samą dla siebie byli Amerykanie, którzy wywalczyli aż 29 medali, z czego 12 złotych. Polacy zajęli 24. miejsce.