Parabadminton - ME: złota niedziela we Francji!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 04.11.2018, 15:28

Piękne zakończenie mistrzostw Europy w wykonaniu polskich badmintonistów! W ostatnim dniu zawodów Biało-Czerwoni zdobyli cztery medale, w tym aż trzy z najcenniejszego kruszcu. Gwiazdą turnieju został Bartłomiej Mróz, który z Francji wróci z dwoma tytułami mistrzowskimi.

Bartłomiej Mróz w swojej karierze wielokrotnie stawał na podium mistrzostw Europy, jednak do tej pory nie udało mu się wywalczyć złotego medalu w grze pojedynczej. We francuskim Rodez Polak w końcu dopiął swego. Po trzysetowym pojedynku Mróz odprawił z kwitkiem reprezentanta Turcji Ilkera Tuzcu 2:1 (21:15, 17:21, 21:13) i zdobył upragniony tytuł.

Kilka godzin później mistrz i wicemistrz Europy przystąpili do rywalizacji w finale debla. Tym razem Mróz i Tuzcu walczyli po tej samej stronie siatki, a ich rywalami był duet francuski Merill Loquette/Lucas Mazur. Dwie wyrównane partie rozstrzygały się w koncówkach. Te lepiej rozegrali Polak i Turek, dzięki czemu do medali w grze pojedynczej dołożyli złote krążki w deblu. Finał zakończył się wynikiem 2:0 (21:19, 25:23) dla polsko-tureckiej pary.

Trzecie polskie złoto w niedzielę wywalczyła Katarzyna Ziębik. Rywalką naszej zawodniczki w ostatnim meczu grupowym – decydującym zarazem o zdobyciu krążka z najcenniejszego kruszcu – była  Francuzka Coraline Bergeron. Ziębik nie dała rywalce szans i pokonała ją gładko w dwóch partiach: do 17 i do 16. Dla Polki jest to drugi medal wywalczony w Rodez – wczoraj Ziębik stanęła na najniższym stopniu podium w rywalizacji deblowej.

Srebrny medal na zakończenie turnieju mikstów zawodników niskorosłych zdobyli Maria Bartusz i Isaak Dalglish z Anglii. Polsko-angielki duet w finale musiał uznać wyższość innych reprezentantów Anglii: rozstawionych z „jedynką” Rachel Choong i Andrew Martina. Przeciwnicy okazali się zdecydowanie silniejsi – wygrali w dwóch krótkich setach: 21:15, 21:13. Maria Bartusz wróci z Francji ze srebrem w mikście i brązem w singlu.

Reprezentacja Polski wywalczyła w Rodez łącznie dziewięć medali: trzy złote, dwa srebrne i cztery brązowe.