Kajakarstwo - PŚ: Polacy bez medalu na próbie przedolimpijskiej

• Data publikacji: 01.09.2023, 20:59

Rok przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu na torze kajakarskim w ramach Pucharu Świata rozegrano próbę olimpijską. Zawody odbyły się jedynie w konkurencjach olimpijskich. Polacy nie zdobyli medalu.

Niecały tydzień temu w Duisburgu odbyły się mistrzostwa świata i to one były zdecydowanie najważniejszym punktem tego sezonu. Kajakarze będą spoglądać na Paryż dopiero za prawie rok. Niektórzy z nich pomimo krótkiej przerwy po światowym czempionacie wybrali się na sprawdzenie toru olimpijskiego. Na francuskim obiekcie rozegrano zmagania tylko w konkurencjach olimpijskich.

Na start na tym pucharze zdecydowała się tylko część najlepszych polskich kajakarzy, a także nie wszyscy ze światowej czołówki. Najbliżej medalu dla Polski byli kanadyjkarze na dystansie 500 metrów. Aleksander Kitewski i Norman Zezula zajęli czwarte miejsce ze stratą dwóch setnych do Włochów - Gabriele Casadei i Carlo Tacchini. Wygrali Chińczycy Hao Liu i Bowen Ji.

Dorota Borowska na mistrzostwach świata musiała poczekać na zatwierdzenie kwalifikacji dla kraju w C1 na 200 metrów. Kilka dni później była piąta na teście olimpijskim. Na podium stanęły Chinka Wenjun Lin, Kanadyjka Katie Vincent i Chilijka Marie Maillard. Na start nie zdecydowała się nasza kobieca czwórka na 500 metrów. Triumfowały Chinki przed Nowozelandkami, czyli mistrzyniami świata. W C2 na 500 metrów kobiet Sylwia Szczerbińska i Katarzyna Szperkiewicz zajęły szóstą pozycję.

Sławomir Witczak/Wiktor Leszczyński finiszowali na drugim miejscu w finale B w K2 na dystansie 500 metrów. Wiktor Głazunow ponownie walczył o czołowe pozycje w rywalizacji kanadyjkarzy na 1000 metrów. Tym razem było gorzej niż w Duisburgu, był szósty. Wygrał jak na mistrzostwach - Martin Fuksa. Piąty na tym samym dystansie, ale wśród kajakarzy był Rafał Rosolski. Zwyciężył Balint Kopasz.

Dobre miejsca zanotowali także nasi parakajakarze - Mateusz Surwiło czwarty w KL3, Katarzyna Kozikowska piąta w KL3, Robert Wydera czwarty w VL3, a Monika Kukla ósma w VL3.