Atletico Madryt z trzecim trofeum Ligi Europy

• Data publikacji: 16.05.2018, 22:40

Atletico Madryt dzięki pokonaniu 3:0 w finale Ligi Europy Olympique Marsylia, odniosło trzecie zwycięstwo w tych rozgrywkach. Dwa razy piłkę w bramce Francuzów umieścił Antoine Griezmann.

W początkowej fazie meczu grę kontrowali zawodnicy Marsylii, w 4. minucie Valere Germain miał stuprocentową szansę na umieszczenie futbolówki w bramce Hiszpanów, ale chybił i piłka przeleciała nad poprzeczką. Po kwadransie gra się wyrównała, obie drużyny miały po kilka okazji ze stałych fragmentów gry, ale brakowało wykończenia. Wynik spotkania w 21. minucie otworzył Antoine Griezmann. Francuski napastnik Atletico otrzymał piłkę od Saula i w sytuacji sam na sam, płaskim strzałem pokonał bramkarza. Od tego momentu gra Francuzów wyglądała tylko gorzej. Według statystyk to oni przez większość czasu posiadali piłkę, ale nie przekładało się to na efekty bramkowe. Sytuację ekipy z Marsylii skomplikowała się dodatkowo w 32. minucie.  Dimitrii Payet musiał z powodu kontuzji opuścić boisko, a w jego miejsce pojawił się Lopez. Zawodnicy z Madrytu stwarzali sobie kolejne okazje, ale do końca pierwszej połowy wynik nie uległ zmianie.

Na boisko po przerwie nie wrócił już ukarany żółtą kartką Vrsaljko, zamiast niego zobaczyliśmy Juanfrana. Od początku drugiej połowy zespół z Hiszpanii ruszył do ataku, zawodnicy Marsylii mieli problem z przedostaniem się pod bramkę rywali. Griezmann potrzebował jedynie 5 minut, by po raz kolejny pokonać Mandande i podwyższyć prowadzenie swojej drużyny. W 55. minucie trener Garcia dokonał zmiany - w miejsce Ocamposa na boisku zjawił się Clinton N'Jie, tym samym wzmacniając siłę ataku. W 82. minucie zawodnicy Marsylii mieli okazję do zmniejszenia swojej straty. Na strzał zdecydował się Mitroglu. Piłka minęła Oblaka, ale odbiła się od słupka, przeleciała wzdłuż linii bramkowej i wyszła w pole. Przez moment w sercach francuskich kibiców pojawiła się iskierka nadziei na odwrócenie losów spotkania, ale zaraz po tym, w 89. minucie, Diego Costa zagrał do Koke, a ten natychmiast odegrał do Gabiego. Piłkarz Atletico spokojnie przyjął piłkę i płaskim strzałem trafił do siatki.

W ostatnich minutach boisko opuścił jeden z bohaterów meczu, Griezmann, a w jego miejsce pojawił się Fernando Torres. El Niño po tym sezonie odejdzie z Atletico Madryt, a dzisiaj zdobył pierwsze trofeum w karierze w barwach tego klubu. Takiego pożegnania można pozazdrościć. Obaj panowie otrzymali od kibiców owacje na stojąco.

Dzisiejsze zwycięstwo Atletico jest szóstym zwycięstwem klubu z Hiszpanii w historii tych rozgrywek (na 9 finałów), a Francuzi pozostają bez zwycięstwa w Lidze Europy na koncie. Nie wykorzystali faktu, że byli gospodarzami finału.

Olympique Marsylia - Atletico Madryt 0:3 (0:1)
0:1 - Antoine Griezmann 21'
0:2 - Antoine Griezmann 49'
0:3 - Gabi 89'

Składy:

Olympique Marsylia: Steve Mandanda - Bouna Sarr, Adil Rami, Luiz Gustavo, Jordan Amavi - Andre-Franck Zambo Anguissa, Morgan Sanson - Florian Thauvin, Dimitri Payet (32' Maxime Lopez), Lucas Ocampos (55' Clinton N'Jie) - Valere Germain (74' Konstantinos Mitroglou)

Atletico Madryt: Jan Oblak - Sime Vrsaljko (46' Juanfran), Jose Maria Gimenez, Diego Godin, Lucas Hernandez - Angel Correa (88' Thomas Partey), Gabi, Saul Niguez, Koke - Antoine Griezmann (90' Fernando Torres), Diego Costa

Sędzia: Bjoern Kuipers

Żółte kartki: Amavi, Gustavo, N'Jie (Olympique) oraz Vrsaljko, Lucas Hernandez (Atletico)