Siatkówka - kwal. IO: dwie sensacje i niezwykle ciekawa sytuacja w grupie A
Daria Jańczyk

• Dodał: Jan Wagner
  • Data publikacji: 23.09.2023, 00:36

Do dwóch ogromnych sensacji doszło w piątkowych meczach grupy A siatkarskich kwalifikacji do igrzysk olimpijskich. Ważne wydarzenia miały miejsce również w pozostałych dwóch turniejach.

Grupa A

Już na otwarcie dnia w rozgrywanym w Chinach turnieju doszło do ogromnej niespodzianki. Skazywane na pożarcie Dominikanki pokonały bowiem 3:1 Serbki. Siatkarki z Ameryki Środkowej wygrały pierwszego, bardzo wyrównanego seta 25:23, jednak w drugiej odsłonie wydawało się, że sytuacja wraca do normy, gdyż faworytki wygrały pewnie 25:18. Nic z tych rzeczy! W trzeciej odsłonie Dominikanki błyskawicznie odskoczyły na sześć „oczek” (9:3) i mimo udanego pościgu rywalek, które zdołały nawet doprowadzić do remisu (15:15), ostatecznie siatkarkom z Ameryki Środkowej udało się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść (25:23). Uskrzydlone tym sukcesem Dominikanki w czwartym secie nie dały szans aktualnym mistrzyniom świata (25:17) i mogły cieszyć się z wygranej 3:1.

Jeszcze bardziej niesamowity przebieg miał mecz Chinek z Holenderkami. Gospodynie turnieju wygrały dwa pierwsze sety i wydawało się, że pewnie zmierzają po swoje czwarte zwycięstwo w turnieju. Ich rywalki nie zamierzały się jednak poddawać i wygrały trzecią partię 25:19. Czwarta odsłona z kolei ponownie przebiegała pod dyktando Azjatek, które wypracowały sobie aż ośmiopunktową przewagę (21:13) i były o kroczek od zwycięstwa. Wówczas jednak Pomarańczowe rzuciły się w szaleńczą pogoń, obroniły dwie piłki meczowe i ostatecznie zdołały doprowadzić do tie-breaka (26:24). W nim Europejki ponownie odrobiły trzy „oczka” straty i sensacyjnie wygrały 15:13 i cały mecz 3:2.

W pozostałych dwóch meczach tej grupy Kanadyjki pokonały 3:1 Ukrainki, a Czeszki wygrały w takim samym stosunku z Meksykankami.

W następstwie owych sensacyjnych rozstrzygnięć w grupie A nie ma już niepokonanego zespołu. Po jednej porażce mają na koncie Serbki, Holenderki i Dominikanki, a po dwie Chinki i Kanadyjki. Pierwsze cztery z wymienionych drużyn czekają jednak już wyłącznie mecze między sobą, natomiast siatkarki z kraju Klonowego Liścia zagrają jeszcze tylko z Czeszkami i Meksykankami. Jeśli wygrają te spotkania, mają szansę na sensacyjny awans na igrzyska.

Serbia - Dominikana 1:3 (23:25, 25:18, 23:25, 17:25)

Chiny - Holandia 2:3 (25:18, 26:24, 19:25, 24:26, 13:15)

Kanada - Ukraina 3:1 (25:22, 23:25, 25:12, 25:11)

Czechy - Meksyk 3:1 (25:17, 25:19, 18:25, 29:27)

Grupa B

Sensacyjne wyniki nie padają z kolei w rozgrywanej w Japonii grupie B. Faworyzowane Japonki, Turczynki i Brazylijki wygrały do tej pory wszystkie spotkania z pozostałymi zespołami. Gospodynie podtrzymały w piątek tę serię, pokonując 3:0 Belgijki. W pierwszym meczu między faworytkami, które muszą rozdzielić między siebie dwa miejsca w Paryżu, Turczynki zaskakująco łatwo ograły Brazylijki. Siatkarki z Ameryki Południowej jedynie w drugim secie były w stanie stawić opór rozpędzonym mistrzyniom Europy. I tak przegrały go jednak na przewagi 29:27, a w pozostałych dwóch partiach nie były nawet blisko wygranej i całe spotkanie zakończyło się wynikiem 3:0, co znacznie komplikuje drogę Brazylijek na igrzyska.

W pozostałych dwóch spotkaniach Portorykanki pokonały 3:2 Argentynki, a Bułgarki nie dały szans siatkarkom z Peru, wygrywając 3:0.

Japonia - Belgia 3:0 (28:26, 25:18, 25:14)

Turcja - Brazylia 3:0 (25:21, 29:27, 25:19)

Portoryko - Argentyna 3:2 (28:30, 19:25, 25:19, 25:23, 15:8)

Bułgaria - Peru 3:0 (25:13, 25:18, 25:16)

Grupa C

Niespodzianek nie mieliśmy również w polskiej grupie. Nas oczywiście najbardziej cieszy wygrana Polek, które pokonały po tie-break’u Niemki i przedłużyły swoje szanse na awans na igrzyska, o czym więcej pisaliśmy tutaj. W hicie piątej serii gier Amerykanki nie dały z kolei szans Włoszkom. Starcie między dwoma niepokonanymi drużynami miało zaskakująco jednostronny przebieg. Amerykanki przez niemal cały czas kontrolowały wydarzenia na parkiecie. Choć Włoszkom dzięki dwóm genialnym seriom w polu serwisowym udało się wygrać drugą partię 25:23, w pozostałych setach siatkarki z Italii nie miały wiele do powiedzenia i ostatecznie przegrały 1:3. Dzięki tej wygranej zawodniczki z USA są już o mały kroczek od Paryża. Z pewnością będą chciały postawić go już w sobotę w starciu z biało-czerwonymi, które potrzebują meczu idealnego, by zepsuć to amerykańskie święto.

W pozostałych spotkaniach polskiej grupy rozegranych między zespołami, które nie liczą się już w walce o awans na igrzyska, Tajki pokonały 3:0 Słowenki, a Kolumbijki wygrały po tie-break’u z Koreankami.

Polska - Niemcy 3:2 (20:25, 27:25, 25:21, 22;25, 15:12)

USA - Włochy 3:1 (25:19, 23:25, 25:21, 25:18)

Tajlandia - Słowenia 3:0 (25:21, 25:23, 25:18)

Kolumbia - Korea Południowa 3:2 (25:12, 14:25, 20:25, 25:20, 15:9)