Skoki narciarskie - LGP: kwalifikacje dla Loutitt i Krafta
Joanna Malinowska/sportwobiektywie.pl

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 06.10.2023, 20:13

Piątkowymi kwalifikacjami w Klingenthal rozpoczęliśmy ostatni weekend tegorocznej edycji Letniego Grand Prix w skokach narciarskich. Wśród pań najlepsza okazała się Alexandra Loutitt, a u panów triumfował Stefan Kraft.

Triumfatorkę Letniego Grand Prix pań już znamy. Jeszcze przed finałowym konkursem zwycięstwo w cyklu zapewniła sobie Nika Kriznar, która wygrała wszystkie rozegrane dotychczas zawody. Pozostałe dwa miejsca na podium wciąż są jednak do wzięcia. W grze o nie pozostają Alexandra Loutitt, Sara Takanashi, Nika Prevc i Abigail Strate.

Kwalifikacje do ostatniego w letnim sezonie konkursu zwyciężyła Alexandra Loutitt. Kanadyjka zostawiła w tyle konkurencję, szybując na odległość 133,5 metra. Loutitt była jedyną, której udało się przekroczyć granicę 130 metrów. Drugie miejsce zajęła Ema Klinec (129,5 m), a trzecie Julia Kykkaenen (127 m). Na belce startowej pojawiły się również cztery reprezentantki Polski. Najlepiej zaprezentowała się Natalia Słowik, która po skoku na 107,5 metra została sklasyfikowana na 32. pozycji. 39. miejsce i awans udało się też wywalczyć Nicole Konderli (101 m). W sobotnim konkursie niestety nie zobaczymy Anny Twardosz (105 m) i Poli Bełtowskiej (99,5 m), które zmagania zakończyły kolejno na 41. i 45. pozycji.

Wyniki kwalifikacji kobiet

U panów rywalizacja o zwycięstwo w letnim cyklu toczy się pomiędzy Władimirem Zografskim a Gregorem Deschwandenem. Przed ostatnim konkursem Bułgar wyprzedza Szwajcara o 34 „oczka”. Trzeciego miejsca pewnym może być już Ren Nikaido z Japonii. Za nim sklasyfikowani są natomiast dwaj Polacy - Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł.

W treningach na Vogtland Arenie (HS140) triumfowali Władimir Zografski oraz Ryoyu Kobayashi. W serii kwalifikacyjnej jednak najlepszy okazał się Stefan Kraft, który pofrunął na 140 metr. Austriak z drugim Danielem Andre Tande (142 m) wygrał tylko różnicą 0,6 punktu. Podium uzupełnił Daniel Tschofenig (140,5 m). W czołówce nie zabrakło też biało-czerwonego akcentu. Piąte miejsce po skoku na 135 metr zajął Dawid Kubacki. W drugiej dziesiątce uplasował się Piotr Żyła (16. miejsce), który lądował na 132 metrze. W sobotnim konkursie zobaczymy też Aleksandra Zniszczoła (35. miejsce) i Kacpra Juroszka (46. miejsce). W pięćdziesiątce nie zmieścił się natomiast Paweł Wąsek, który po skoku na 113 metr, zakończył zmagania w Klingenthal na 53. pozycji.

Wyniki kwalifikacji mężczyzn

Kinga Filipek – Poinformowani.pl

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.