El. Euro 2024: Anglia pokonuje Włochów i świętuje awans
Martin Pettitt/Flickr

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 17.10.2023, 22:44

Anglicy pokonali 3:1 Włochów w meczu ósmej kolejki eliminacji Euro 2024. "Synowie Albionu"  w przekonującym stylu odwrócili początkowo niekorzystny rezultat.

Sytuacja w grupie C była bardzo ciekawa. Na czele znajdowali się Anglicy z trzynastoma punktami, ale tylko trzy "oczka" tracili do nich Włosi i Ukraińcy. Gospodarze październikowe zgrupowanie zaczęli od wygranej w towarzyskim meczu z Australią. Goście pewnie pokonali Maltę, w dodatku w rezerwowym zestawieniu. Luciano Spalletti oszczędzał swoich graczy na spotkanie w Londynie. Pierwsze minuty zdominowali piłkarze Garetha Southgate'a. Anglicy zaatakowali rywali wysoko, a ci mieli problem z wyjściem z własnej połowy. Konkretnych szans na objęcie prowadzenia zabrakło i nieoczekiwanie to goście otworzyli wynik meczu. Gianluca Scamacca wyprzedził obrońcę, strzelając debiutancką bramkę w narodowych barwach. Koniec drugiego kwadransa przyniósł gola wyrównującego liderów grupy C. Po raz kolejny w tym sezonie wymierny efekt dał zryw Jude'a Bellinghama. Gracz Realu Madryt wbiegł w pole karne, gdzie sfaulował go Giovanni Di Lorenzo. Analiza VAR nie zmieniła decyzji Clementa Turpina. Do piłki podszedł Harry Kane i pewnie wykorzystał "jedenastkę". Do przerwy najbliższej zmiany rezultatu był Marcus Rashford, którego zatrzymał Gianluigi Donnarumma.

W drugiej odsłonie Anglia nie pozostawiła oponentom złudzeń. O ile w trakcie inauguracyjnej części gry wypady gości przynosiły jakieś zagrożenie, o tyle po zmianie stron defensywa gospodarzy nie przepuszczała ofensywy rywala. W 57. minucie wzorową kontrę zakończył Rashford, wprowadzając swoją nację na prowadzenie. Serie zmian w drużynie aktualnych mistrzów Europy nie zmieniły obrazu spotkania, a wręcz jeszcze stracili gola. W 77. minucie Kane łatwo ograł duet środkowych obrońców przeciwnika i zdobył 61. bramkę w reprezentacji. Dzięki wygranej Anglicy zapewnili sobie udział w Euro 2024. Włosi spadli na trzecie miejsce, a wyprzedziła ich Ukraina, po wygranej z Maltą.

Anglia - Włochy: 3:1 (1:1)

Bramki: 31'(k.), 77' Kane, 57' Rashford - 15' Scamacca

Anglia: Pickford - Walker, Stones (63' Guehi), Maguire, Trippier - Phillips (69' Henderson), Rice, Rashford, Bellingham (85' Grealish), Foden - Kane

Włochy: Donnarumma - Di Lorenzo, Acerbi (63' Bastoni), Scalvini, Udogie (63' Dimarco) - Frattesi, Cristante, Barella - Berardi (78' Raspadori), Scamacca (63' Kean), El Shaarawy

Żółte kartki: 9' Phillips - 10' Udogie, 29' Di Lorenzo, 65' Scalvini

Sędzia: Clement Turpin