Skoki narciarskie - MP: Kubacki mistrzem, podium dla "starej gwardii"
PZN

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 21.10.2023, 22:23

Dawid Kubacki został letnim mistrzem Polski w skokach narciarskich rozegranych w Szczyrku. Zawodnik z wyprzedził na podium swoich kolegów z kadry – Piotra Żyła oraz Kamila Stocha.

O ile w cyklu Pucharu Świata zdarzają się sytuacje, że kwalifikacje zastępowane są prologiem, o tyle w przypadku mistrzostw Polski potrzebna była seria wyłaniająca konkursową „50”, bowiem na starcie stanęło aż 74 zawodników. Poza Polakami na belce zasiadali także zawodnicy ze Słowacji, jednak nie mieli oni odgrywać znaczących ról w rywalizacji.

Jak można było się spodziewać, czołówkę po pierwszej serii stanowili zawodnicy kadry A. Na prowadzeniu znajdował się Piotr Żyła, który wyprzedzał Dawida Kubackiego i – dość nieoczekiwanie – Kacpra Juroszka. Na czwartej lokacie plasował się Kamil Stoch, który jako jedyny miał delikatny wiatr pod narty. Polski mistrz z Zębu minimalnie wyprzedzał Macieja Kota, a w czołowej dziesiątce znaleźli się także Maciej Kot, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny, Tomasz Pilch oraz Klemens Murańka, a więc zawodnicy, którzy próbowali już swoich sił także w Pucharze Świata.

Druga seria dała odpowiedzi na dwa pytania – kto zdobędzie podium, a także który z naszych mistrzów zdobędzie tytuł letniego mistrza Polski. Walka o brązowy medal była nadzwyczaj ciekawa ze względu na bardzo małe różnice punktowe, jednak ostatecznie na najniższym stopniu podium stanął Kamil Stoch, który wyprzedził czwartego Macieja Kota o 0,1 punktu . Z kolei mistrzem Polski został Dawid Kubacki, który „przyklepał” złoto skokiem na odległość 106,5 metrów. Piotr Żyła nie zdołał odpowiedzieć tak dalekim skokiem, wobec czego musiał zadowolić się srebrnym medalem.