Gangwon 2024: brązowy medal Łukasza Łukaszczyka w skokach!
Rainer Lippert, Wikimedia Commons

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 20.01.2024, 10:50

Już pierwszego dnia rozpoczętych w Korei Południowej IV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, olimpijski krążek wywalczyli reprezentanci Polski. Na najniższym stopniu podium stanął skoczek narciarski Łukasz Łukaszczyk.

To drugi polski medal w historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży. Zmagania skoczków odbyły się na tej samej skoczni, na której w 2018 roku rozgrywano konkursy w ramach zimowych igrzysk w Pjongczangu. Dziś rywalizowano na skoczni normalnej i zawody toczyły się dla naszych reprezentantów naprawdę świetnie. Po pierwszej serii Łukasz Łukaszczyk zajmował pierwsze miejsce po skoku na odległość 105 m. Co więcej, drugą lokatę zajmował Kacper Tomasiak po uzyskaniu 104,5 m. Niestety biało-czerwoni mieli mniej szczęścia w rundzie finałowej. Tomasiak skoczył 95 m przy korzystnym wietrze i ostatecznie kosztowało go to spadek na 7. miejsce. Skaczący jako ostatni Łukaszczyk pofrunął aż na 108,5 m, ale nie ustał swojego skoku. Na szczęście, mimo odjętych punktów od wszystkich sędziów, Polakowi udało się utrzymać miejsce na podium i o 0,7 pkt wyprzedził ostatecznie czwartego Szwajcara Felixa Trunza. Na pechu Polaka skorzystał Kazach Ilja Mizernych, który wywalczył złoty medal. Srebro dla Austriaka Nikiego Hummla.

Wcześniej rozegrano konkurs dziewcząt na skoczni normalnej. 14. miejsce zajęła Pola Bełtowska, a 22. była Sara Tajner. Mistrzynią została Słowenka Taja Bodlaj.

W biathlonowym biegu indywidualnym na 10 km dziewcząt 18. miejsce zajęła Amelia Liszka, 25. była Majka Germata, a 40. Gabriela Gąsienica. W rywalizacji chłopców na 12,5 km najlepszy z biało-czerwonych - Grzegorz Galica - mimo aż 8 pudeł, zajął 17. miejsce. Igor Kusztal i Michał Szulczyński zajęli 60. i 77. miejsca.

W saneczkarskich jedynkach dziewcząt dobre, 7. miejsce zajęła Emilia Nosal. Do podium zabrakło jej pół sekundy. 10. była Oliwia Dawidowska. Mieliśmy też naszych reprezentantów w dwójkach chłopców - Karol Warzybok i Cyprian Dybalski zajęli przedostatnie, 10. miejsce.

Pierwsze medale rozdano również w short tracku. Na początek rywalizowano na 1500 m. U dziewcząt na ćwierćfinale zatrzymała się Kornelia Woźniak, a Anna Falkowska otrzymała karę w półfinale i to na tym etapie zakończyła rywalizację. U chłopców Krzysztof Mądry nie przebrnął ćwierćfinałów. Całe podium w obu finałach zajęli reprezentanci krajów wschodniej Azji.

Rozpoczęły się również zmagania w hokeju 3x3. Na inaugurację, Polacy przegrali z Kazachami 8:18.

Po pierwszym dniu zmagań w Gangwon liderem klasyfikacji medalowej jest Francja, z dorobkiem 4 medali, w tym dwóch złotych. Polska jest ex aequo 15.