Gangwon 2024: Złoty medal Anny Falkowskiej!
Copyright @2023 Rafal Oleksiewicz

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 22.01.2024, 11:55

Anna Falkowska wywalczyła złoty medal IV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży! Polka okazała się najlepsza na dystansie 500 m w short tracku.

Po wczorajszym pechowym 4. miejscu na 1000 m, 16-latka z Juvenii Białystok dziś zapisała się na kartach polskiego sportu. W świetnym stylu awansowała do finału na najkrótszym short trackowym dystansie, a w samej walce o medal nie oddała prowadzenia od samego startu. W pokonanym polu pozostawiła m.in. dwie Koreanki. Tym samym Falkowska została pierwszą Polką, która wywalczyła złoty medal zimowej edycji młodzieżowych igrzysk. Jest to też dopiero drugie polskie złoto w historii tej imprezy. Przypomnijmy, że Falkowska w tym roku była członkinią seniorskiej żeńskiej sztafety, która na ME w Gdańsku zajęła 4. miejsce. Wielkie brawa należą się także drugiej reprezentantce Polski - Kornelii Woźniak. Jej również udało się awansować do finału, w którym zajęła 4. miejsce, bardzo nieznacznie przegrywając z Jaehee Chung z Korei Południowej. W rywalizacji chłopców już w eliminacjach zdyskwalifikowany został Krzysztof Mądry.

Dziś rozpoczęła się również rywalizacja w łyżwiarstwie szybkim. To właśnie w tej specjalności zdecydowano, że będzie rywalizować Hanna Mazur, która świetnie radzi sobie też w short tracku (trzeba też pamiętać o limitach zawodników z danego kraju). I właśnie Mazur była najlepszą polską zawodniczką w rywalizacji na 500 m. Polka zajęła 6. miejsce, tracąc do podium trochę ponad sekundę. 13. była Zofia Braun. Wśród chłopców 7. był Szymon Hostyński, lecz jego strata do podium wyniosła zaledwie 0,2 s. Krzysztof Gałach zajął 20. lokatę.

15. miejsce w kombinacji alpejskiej zajęła Nikola Komorowska. "Oczko" wyżej wśród chłopców uplasował się Stanisław Sarzyński. Warto odnotować niecodzienny wyczyn zwycięzcy - Brytyjczyka Zaka Carricka-Smitha. Po supergigancie był on dopiero 27., ale fantastyczny slalom pozwolił mu na awans aż na pierwsze miejsce.

Kolejny dzień zmagań mają za sobą hokeiści rywalizujący w odmianie 3x3. Kadra Polski U16 najpierw pokonała 17:7 Wielką Brytanię, a następnie przegrała 7:11 z Danią. Jutro czekają ich mecze z dwoma faworyzowanymi ekipami - Łotwą i Austrią. Aby myśleć o awansie do półfinałów, trzeba będzie przynajmniej w jednym z nich sprawić niespodziankę.

Dziś rozdano też medale w skeletonie i bobslejach, ale w tych dyscyplinach nie mamy reprezentantów Polski. Warto przywołać jednak wyniki zmagań w monobobie dziewcząt. Zwyciężczynią została Dunka Maja Voigt, która wyprzedziła reprezentantkę Tajlandii Agnese Campeol. Brązowy medal pojedzie zaś do Rumunii. Zarówno dla Danii, jak i dla Tajlandii, są to pierwsze w historii medale Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży.