Łyżwiarstwo figurowe: Polka otrzyma medal mistrzostw Europy!

• Dodał: Emilia Sokolik
  • Data publikacji: 01.02.2024, 09:00

W poniedziałek 29 stycznia Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) ogłosił decyzję w sprawie złamania zasad antydopingowych przez rosyjską łyżwiarkę Kamiłę Walijewą. Tym samym zmienił również klasyfikację na olimpiadzie w Pekinie oraz na mistrzostwach Europy w Tallinnie w 2022 roku.

Orzeczenie CAS było długo wyczekiwane przez świat łyżwiarstwa figurowego. Ponad dwa lata temu w organizmie rosyjskiej solistki wykryto niedozwoloną substancję. Po wnikliwej analizie sprawy sąd uznał, że zawodniczka jest winna złamania zasad antydopingowych. Otrzymała ona czteroletnią dyskwalifikację, licząc od 25 grudnia 2021 roku. Unieważniono też wszystkie jej wyniki i tytuły uzyskane od tego czasu.

W związku z tym Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) otrzymała zadanie przeliczenia punktów w klasyfikacji zawodów drużynowych podczas olimpiady w Pekinie. Uznała, że po dyskwalifikacji wyników Walijewej złoty medal należy się drużynie amerykańskiej, srebrny japońskiej, a brązowy rosyjskiej. Sposób, w jaki wykonano obliczenia, wzbudził jednak duże kontrowersje. Ograniczono się bowiem tylko do usunięcia punktów Walijewej z tabeli. Nie przeliczono jednak na nowo punktów dla pozostałych solistek, co dałoby brązowy medal drużynie kanadyjskiej.

W odpowiedzi na te decyzje Rosja złożyła apelację, mimo wszystko domagając się złota. Odwołanie rozważa również Kanada, powołując się na zasadę nr 353, która stanowi, że zawodnicy, którzy ukończyli konkurencję, a którzy początkowo uplasowali się niżej niż zdyskwalifikowany zawodnik otrzymają odpowiednio wyższe miejsca.

Czy ta zasada pomoże Skate Canada wywalczyć brąz – nie wiadomo. Bez większych trudności pozwala jednak przeliczyć miejsca w zawodach indywidualnych. W związku z tym w konkurencji solistek na olimpiadzie w Pekinie polska zawodniczka Jekatierina Kurakowa awansuje z pozycji 12. na 11. Z pewnością jest to zasłużone miejsce po dwóch pięknych programach, jakie Katia wykonała dwa lata temu na igrzyskach.

Jeszcze istotniejsze zmiany z punktu widzenia polskiego kibica zaszły w wynikach mistrzostw Europy w 2022 roku. Katia uzyskała tam wówczas 5. miejsce w klasyfikacji ogólnej, a po decyzji CAS została przesunięta na miejsce 4. Warto jednak zaznaczyć, że na imprezach mistrzowskich ISU przyznaje medale nie tylko za całe zawody, lecz także za poszczególne konkurencje – program krótki i program dowolny. Dwa lata temu w Tallinnie Katia wykonała czysty i wysoko oceniony program dowolny do muzyki z filmów Charliego Chaplina. Wówczas został on sklasyfikowany na 4. miejscu, ale po ostatnich przeliczeniach awansował na miejsce 3. Oznacza to, że reprezentantce Polski należy się tzw, mały medal mistrzostw Europy!

Fakt ten został potwierdzony również przez Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego: – Przy najbliższej okazji [Katia] otrzyma od ISU „mały medal” za program dowolny. Gratulujemy, to były niezapomniane emocje i rewelacyjne starty! – skomentowała federacja w mediach społecznościowych. – Musiałaś na to długo czekać, ale się udało! – dodał Mariusz Siudek z klubu MKS Axel, w którego barwach jeździ Katia.

Przy okazji warto wspomnieć, że w styczniu Kurakowa zajęła 4. miejsce w plebiscycie Sportowiec Torunia 2023. Na uroczystej gali otrzymała statuetkę anioła, którą została wyróżniona na tej imprezie już po raz trzeci. W najbliższym czasie ma zamiar wziąć udział w zawodach Challenge Cup w Tilburgu. Następnie planuje przygotowywać się do mistrzostw świata w Toronto Cricket Club pod okiem Briana Orsera.