Gangwon 2024: koniec najlepszych igrzysk Polaków
Oda Gerdes / Pixy.org

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 01.02.2024, 10:50

W południowokoreańskim Gangwon zakończyła się IV edycja Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży. Polscy sportowcy wypadli w nich najlepiej w historii.

Do tej pory, przez 3 edycje naszym reprezentantom udało zgromadzić się jeden medal (złoto Marcina Zawoła w biathlonie w 2020 roku - przyp. red.). Tym razem młodzi polscy zawodnicy stawali na podium trzykrotnie. Mazurka Dąbrowskiego odsłuchała Anna Falkowska, za złoto na dystansie 500 m w short tracku, a z brązowych medali cieszyli się panczenistka Hanna Mazur (1500 m) i skoczek narciarski Łukasz Łukaszczyk (skocznia normalna).

W drugiej części igrzysk biało-czerwoni startowali jedynie w kombinacji norweskiej i biegach narciarskich. Najwyższe miejsce wywalczył Kacper Jarząbek, który w kombinacji był 10. Dziewiętnasty był Piotr Nowak. Jako że nie mieliśmy żadnej reprezentantki w rywalizacji kobiet, Polacy nie startowali też w zmaganiach drużyn mieszanych.

Biegacze rozpoczęli od sprintów, a z biało-czerwonych kwalifikacje udało się przebrnąć jedynie Klaudii Radomyskiej i Janowi Zwatrzce. Oboje odpadli w ćwierćfinałach. W biegach indywidualnych na 7,5 km stylem klasycznym, u dziewcząt ponownie najwyżej uplasowała się Radomyska (33. lokata), a dalej finiszowały Julia Rucka (39.) i Laura Wantulok (40.). U chłopców 37. był Zwatrzko, 41. Antoni Żółkiewski, a 45. Karol Stachoń. Dziś rozegrano ostatnią konkurencję, którą była sztafeta mieszana. Na aż 24 ekipy, polska drużyna uplasowała się na 14. miejscu.

Klasyfikację medalową wygrali Włosi, a to dzięki aż 11 złotym medalom. Pod względem ilości, najlepsi byli Amerykanie (21 krążków). Polska zajęła 20. miejsce.