Liga Narodów: Holendrzy lepsi od Francuzów

• Data publikacji: 16.11.2018, 22:39

W najciekawiej zapowiadającym się piątkowym spotkaniu Ligi Narodów Holandia pokonała mistrzów świata 2:0 po bramkach Wijnalduma i Depaya. Francuzi pozostali liderami grupy pierwszej dywizji A, jednak ich przewaga zmalała do jednego punktu.

„Wystarczy nam remis, ale naszym celem jest zwycięstwo” – tak na konferencji prasowej zapowiadał spotkanie z Holendrami trener gości Didier Deschamps. Obie drużyny przystępowały do pojedynku w dobrych nastrojach. Liderująca w grupie 1 dywizji A Francja miała na swoim koncie 7 punktów, w tym zwycięstwo w pierwszym meczu przeciwko podopiecznym Ronalda Koemana, ci zaś po okazałym zwycięstwie nad Niemcami zachowali szansę na pierwsze miejsce.

Holendrzy spotkanie rozpoczęli z przytupem. Długo oraz z dużym spokojem rozgrywali piłkę i już w 3. minucie zagrozili bramce Llorisa. Świetnie do prostopadłego podania wyszedł Depay wyprzedzając przy tym Digne i zagrał w pole karne do Wijnalduma, którego strzał zatrzymał bramkarz Tottenhamu. Francuzi odpowiedzieli w 10. minucie za sprawą Griezmanna, lecz jego uderzenie głową nie zaskoczyło Cillessena. Chwilę później próbował Depay, ale ponownie dobrze interweniował Lloris. Francuzi nastawili się w tej fazie meczu na kontry, oddając inicjatywę gospodarzom. Po okresie, w którym niewiele się na boisku działo, potężnie uderzył Pavard, ale piłka poleciała tuż nad poprzeczką. Z czasem goście starali się przejąć inicjatywę, ale nie tworzyli groźnych sytuacji. W 39. minucie Wijnaldum stanął przed dobrą okazją, ale główkował niecelnie. Tuż przed przerwą Holandia wyszła na prowadzenie. Uderzenie Babela zatrzymał jeszcze Lloris, ale dobitka Wijnalduma okazała się skuteczna. Pierwsza połowa spotkania, szczególnie w wykonaniu Francuzów zawiodła, jednak strzelona bramka dała nadzieję na lepsze widowisko w drugiej części.

Druga połowa rozpoczęła się podobnie jak pierwsza - przewagą Holendrów. W 50. minucie groźne uderzał Babel, ale nie trafił w światło bramki. W 57. minucie Dumfries przeprowadził bardzo dobrą akcję, ale został zatrzymany przez francuską defensywę. Po chwili Holendrzy stworzyli jeszcze groźniejszą sytuację, ale uderzenie głową van Dijka było minimalnie niecelne. Ta faza spotkania to ogromna przewaga gospodarzy, jednak nieudokumentowana bramką. W 62. minucie Lloris dwukrotnie musiał ratować swoją drużynę przed stratą bramki, dwukrotnie zatrzymując Dumfriesa. Po 70. minucie spotkanie się otworzyło i obserwowaliśmy więcej dobrych akcji. Prowadzenie Holendrów tylko jedną bramką w dużej mierze wynikało ze świetnej postawy Llorisa. W 73. minucie obronił strzał Depaya, by po chwili ponownie zatrzymać skrzydłowego Lyonu w dogodnej sytuacji. Goście starali się odgryźć, jednak Oranje kontrolowali przebieg ostatnich minut i w doliczonym czasie gry Depay wykorzystując rzut karny, ustalił wynik spotkania na 2:0. Bezradni w całym spotkaniu Francuzi przegrali swoje pierwsze spotkanie w Lidze Narodów.

Holandia – Francja 2:0 (1:0)

Bramki: 44' Wijnaldum, 90+5' Depay (rzut karny)

Holandia: Cillessen – Dumfries, de Ligt, van Dijk, Blind – de Roon, de Jong, Wijnaldum (89' Vilhena) – Bergwijn (86' Promes), Depay, Babel (90+1 Ake)

Francja: Lloris – Pavard, Varane, Kimpembe, Digne – Kante, N’Zonzi (81' Ndombele) – Mbappe, Matuidi (65' Sissoko) , Griezmann - Giroud (65' Dembele)

Żółte kartki: Wijnaldum - Kante, Digne, Pavard, Ndombele

Sędziował: Anthony Taylor

Wyniki pozostałych dzisiejszych spotkań:

Dywizja B

Słowacja 4:1 Ukraina

6’ Rusnak, 26' Kucka, 52' Zrelak, 61' Mak - 47'Konoplyanka

Walia 1:2 Dania

90' Bale - 42’ Jorgensen, 88' Braithwaite

Dywizja C

Cypr 1:1 Bułgaria

24’ Zachariou - 89' Dimitrov (rzut karny)

Słowenia 1:1 Norwegia

9’ Verbić - 85' Johnsen

Dywizja D

Gibraltar 2:6 Armenia

10’ De B. A, 78' Priestley – 27', 48', 52', 54' Movsisyan, 66' Kartashyan, 90+4 Karapetian

Lichtenstein 0:2 Macedonia

53' Bardhi - 90+1' Nestorovsk