Liga Narodów: przełamanie Milika, Polska remisuje z Portugalią

• Data publikacji: 20.11.2018, 22:41

Polska reprezentacja zremisowała na stadionie w Guimaraes z Portugalią 1:1. Bramkę dla biało - czerwonych strzelił w 65. minucie z rzutu karnego Arkadiusz Milik. Taki wynik sprawia, że podopieczni Jerzego Brzęczka będą losowani z pierwszego koszyka w eliminacjach do Euro 2020.

Do meczu z Portugalią podopieczni Jerzego Brzęczka przystępowali bez szans na utrzymanie się w dywizji A Ligi Narodów oraz osłabieni brakiem Roberta Lewandowskiego, Kamila Glika i Artura Jędrzejczyka. Kapitan opuścił zgrupowanie reprezentacji po towarzyskim starciu z Czechami z powodu lekkiego urazu kolana. Jednak dzisiejsze spotkanie miało ogromne znaczenie w kontekście rozstawienia w losowaniu grup eliminacyjnych do Euro 2020. Tylko porażka w tym meczu mogła spowodować, że Polacy nie znajdą się w pierwszym koszyku, do którego trafi 10 najlepszych reprezentacji z dywizji A.

Polacy zaczęli od wysokiego pressingu, co przyniosło nam kilka odbiorów piłki. W 8. minucie zrobiło się gorąco pod bramką Wojciecha Szczęsnego – Sanches wyminął naszych obrońców i strzelił na bramkę, jednak piłka odbiła się od nóg jego kolegi z reprezentacji. Nie minął jeszcze nawet kwadrans spotkania, a Thiago Cionek już dostał żółtą kartkę. Po rzucie rożnym Cancelo zdecydował się na uderzenie z dystansu, jednak futbolówka minęła o kilka metrów słupek. Dogodną sytuację miał Frankowski – po dobrym dośrodkowaniu Grosickiego, miał przed sobą tylko bramkarza, jednak jego pierwsze uderzenie obronił Beto, a dobitka poleciała ponad poprzeczkę. Wcześniej sędziowie odgwizdali dotknięcie ręki u Polaka. W 20. minucie dobrze zapowiadała się nasza kontra – Milik wyszedł z piłką i podał do Grosickiego, ale w polu karnym zabrakło dokładności w dośrodkowaniu i Portugalczycy przejęli futbolówkę. W 34. minucie po rzucie rożnym dla naszych rywali do bramki trafił Andre Silva, który stojąc przy bliższym słupku główką pokonał Wojciecha Szczęsnego. W 37. minucie po świetnym dośrodkowaniu Grosickiego mało zabrakło do szczęścia Kędziorze, który trafił w poprzeczkę! W samej końcówce Portugalia miała jeszcze jeden korner, po niebezpiecznym rajdzie Sanchesa. Jednak Polacy wybili piłkę i uchronili się przed startą kolejnego gola.

Po wznowieniu gry nadal kontrolę nad spotkaniem mieli Portugalczycy, których wymiana piłki przed naszym polem karnym skutkowała zagrożeniem bramki Szczęsnego. Widać było jednak, że biało - czerwoni nieco się ożywili po przerwie. Potwierdzeniem tego była akcja z 58. minuty. Najpierw uderzenie Grosickiego zostało zablokowane, a następnie wrzutkę Frankowskiego z linii bramkowej wybił jeden z obrońców. W 65. minucie jednak doprowadziliśmy do remisu. Chwilę wcześniej faulowany w polu karnym był wychodzący sam na sam Arkadiusz Milik. Sam poszkodowany podszedł do wykonania jedenastki i musiał to zrobić aż... dwukrotnie, bowiem sędzia nakazał powtórzenie rzutu karnego. Napastnik Napoli poradził sobie z tą sytuacją i pokonał Beto. Dodatkowo Danilo otrzymał czerwoną kartkę i musiał opuścić boisko.

Polacy poczuli krew i zaczęli odważniej atakować, lecz Portugalczycy nadal byli groźni, mimo gry w "10". W 80. minucie świetnie przymierzył Zieliński po indywidualnej akcji, ale obronił golkiper rywali. Widać było, że podopiecznym Fernando Santosa niekoniecznie dzisiaj zależało na komplecie punktów, bowiem oddali pole do gry naszej reprezentacji. Jednak biało - czerwoni nie zdołali tego wykorzystać i spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

Taki wynik sprawił, że Polacy będą losowani z pierwszego koszyka do eliminacji Euro 2020, a do drugiego trafią Niemcy.

Portugalia - Polska 1:1 (1:0)

Bramki:

34' Andre Silva - 65' Milik (k.)

Składy:

Portugalia: Beto – Cancelo, Pepe, Dias, Rodrigues – Pereira, Carvalho, Sanches, Guerreiro (61' J. Mario)- A.Silva (87' Eder), R.Silva (70' Bruma)

Polska: Szczęsny – Kędziora, Cionek, Bednarek, Bereszyński – Frankowski, Krychowiak, Klich (75' Góralski), Grosicki (79' Kądzior), Zieliński (90+5' Szymański) - Milik

Żółte kartki: Andre Silva, Joao Mario - Cionek, Bednarek, Frankowski

Czerwone kartki: Danilo

Sędzia: Siergiej Karasiow