PŚ w kajakarstwie: Polacy bez miejsca na podium

• Data publikacji: 18.05.2018, 20:42

Dzisiaj w węgierskim Szegedzie odbyły się pierwsze w tym sezonie finały Pucharu Świata w kajakarskim sprincie. Najlepiej z reprezentantów Polski spisali się Vincent Słomiński i Mateusz Kamiński, którzy w kanadyjkach zajęli 7. miejsce na dystansie 1000 metrów.

W nieco deszczowy piątek w Szegedzie rozegrano trzy finały kajakarskiego Pucharu Świata. Reprezentantów Polski nie oglądaliśmy tylko w finale K2 na 1000 metrów. W tej konkurencji wygrali Serbowie Marko Tomicewić i Milenko Zorić. Piąte miejsce w finale B zajęli Rafał Rosolski i Bartosz Stabno. Dwie polskie dwójki wystartowały w finale kajakarzy na dystansie 1 kilometra. Vincent Słomiński i Mateusz Kamiński zajęli 7. miejsce, a Marcin Grzybowski i Wiktor Głazunow uplasowali się na 8. pozycji. Strata Słomińskiego i Kamińskiego do miejsca na podium wyniosła niewiele ponad sekundę.

Paulina Paszek zajęła 9. miejsce w finale wyścigu w kajakach na 1000 metrów. Polka była zdecydowanie słabsza od pozostałych uczestniczek finału, ale sam awans do finału jest sukcesem. Zawody zdominowały reprezentantki gospodarzy. Wygrała Anna Karasz, a drugie miejsce wywalczyła Tamara Takacs. Na najniższym stopniu podium stanęła Tabea Medert. Niemka prowadziła przez dłuższą część dystansu.

W pierwszej konkurencji dnia awans do półfinału 200 metrów K2 wywalczyli Piotr Mazur i Dorian Kliczkowski. Polacy zajęli 4. pozycję w wyścigu eliminacyjnym. W jutrzejszym finale 200 metrów kanadyjek pań wystartują dwa polskie duety. W półfinale Polki musiały uznać tylko wyższość Chinek Chen/Xu. Magda Stanny/Aleksandra Jacewicz zajęły 2. miejsce, a Sylwia Szczerbińska/Dorota Kozakiewicz finiszowały trzecie.

Dwie polskie dwójki znalazły się na liście startowej jutrzejszego finału A 500 metrów kanadyjkarzy. Są to Michał Lubniewski i Arsen Śliwiński oraz Vincent Słomiński i Mateusz Kamiński. Anna Puławska z piątego miejsca w swoim wyścigu eliminacyjnym awansowała do półfinału 500 metrów kajakarek. Martin Brzeziński/Mariusz Kujawski i Rafał Rosolski/Bartosz Stabno wywalczyli kwalifikacje do 1/2 finału 500 metrów kajakarskich dwójek.

Piotr Kuleta uplasował się na 3. miejscu w kwalifikacjach kanadyjkarzy na dystansie 1000 metrów. Dało mu to awans do jutrzejszego półfinału. Norbert Kuczyński wystartuje jutro w wyścigu 1/2 finału na 1000 metrów kajakarzy. W finale dwójek kobiet na 500 metrów zabraknie Katarzyny Kołodziejczyk i Justyny Iskrzyckiej, które w półfinale finiszowały na 5. pozycji.

Magda Stanny i Aleksandra Jacewicz wezmą udział w sobotnim finale w kanadyjkach na dystansie 500 metrów. W półfinale Polki zajęły drugie miejsce. Sylwia Szczerbińska i Dorota Kozakiewicz odpadły, zajmując 4. pozycję. Dwie polskie dwójki zobaczymy za to w finale na dystansie 200 metrów. Norbert Kuczyński i Dorian Kliczkowski po udanych kwalifikacjach, wystartują jutro w półfinale 500 metrów kajakarskich jedynek.