Lotto Ekstraklasa: Jaga pokonuje Arkę, dublet Świderskiego

• Data publikacji: 30.11.2018, 22:25

W wieczornym piątkowym spotkaniu 17. kolejki Lotto Ekstraklasy Jagiellonia Białystok pokonała 3:1 Arkę Gdynia i awansowała na pozycję wicelidera polskiej ligi. Dwie bramki dla zwycięzców trafił Karol Świderski.

Po zwycięstwie Lechii Gdańsk nad Śląskiem Wrocław, Jagiellonia nie mogła pozwolić sobie na kolejną stratę punktów, jeśli chciała realnie myśleć o mistrzostwie kraju. Gospodarze od początku więc próbowali grać wysokim pressingiem, przez co Arka miała problemy z opuszczeniem własnej połowy i w pierwszych minutach obrońcy z Gdyni decydowali się na grę dalekim podaniem do napastników. Trzeba powiedzieć, że z nikłym efektem. Jednak po chwilowym naporze podopiecznych Ireneusza Mamrota gra utkwiła w środku pola i nie sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo. Zawodnicy obu drużyn oddawali, co prawda strzały, jak ten Burligi z 34. minuty, ale były one zdecydowanie za lekkie, by zmusić Kelemena czy Steinborsa do rozpaczliwych interwencji. Pierwsza połowa nie dała więc żadnych powodów do zachwytów i kibice zgromadzeni przy ulicy Słonecznej czekali, że coś ciekawszego zdarzy się po przerwie.

I rzeczywiście po wznowieniu gry niemal natychmiast piłkarze wzięli się do pracy. W 51. minucie Ivan Runje stracił piłkę przed polem karnym, przejął ją Michał Janota i pokonał Mariana Kelemena. Bramka wstrząsnęła pozytywnie Jagiellonią, która zabrała się do odrabiania strat. W 56. minucie zabrakło niewiele. Arvydas Novikovas uderzył z lewej nogi na długi słupek, ale futbolówka minęła bramkę Steinborsa. Co nie udało się Litwinowi, udało się Świderskiemu 120 sekund później. Zawodnik gospodarzy otrzymał podanie od Pospisila, przełożył sobie piłkę na prawą nogę i uderzył obok prawego słupka.

Podopieczni Ireneusza Mamrota nie zamierzali zwalniać tempa po strzeleniu wyrównującego gola i opłaciło im się to w 63. minucie. Po raz drugi tego wieczora na listę strzelców wpisał się Karol Świderski, który pokonał strzałem głową Steinborsa. Drugie stracone trafienie podziałało mobilizująco na gości. Arkowcom brakowało jednak nieco pomysłu i skuteczności przy bramce Kelemena. Za to nie można powiedzieć tego samego o piłkarzach z Białegostoku. W 83. minucie Patryk Klimala podał do Novikovasa, a ten przymierzył z lewej nogi obok słupka.

Gdynianie próbowali zdobyć chociaż kontaktowe trafienie, ale ich wysiłki nie zakończyły się pozytywnym rezultatem. W czwartej minucie doliczonego czasu gry Roman Bezjak otrzymał czerwoną kartkę. Jagiellonia zwyciężyła 3:1 i awansowała na pozycję wicelidera Lotto Ekstraklasy, przynajmniej do meczu stołecznej Legii.