Eliminacje GP 2019: dwóch Polaków z awansem

• Data publikacji: 20.05.2018, 08:32

Za nami trzy rundy kwalifikacyjne do żużlowego Grand Prix Challenge, które odbędzie się 28 lipca w niemieckim Landshut. Zawodnicy jeździli wczoraj w Żarnowicy, Slangerup oraz Lonigo.

W pierwszej rundzie eliminacji najlepszy okazał się Matej Zagar, który przegrał tylko jeden bieg i zgromadził na swoim koncie 14 punktów. Tyle samo punktów padło łupem Antonio Lindbaeck'a, który w biegu dodatkowym, o pierwsze miejsce, okazał się gorszy od Słoweńca i ostatecznie uplasował się na drugim miejscu w tabeli. Ostatnie premiowane awansem miejsce zajął Janusz Kołodziej, który zdobył 13 punktów i jedynie w 16. biegu uległ Zagarowi i Hampelowi. Wspomniany przed chwilą Jarosław Hampel zdobył 12 punktów i uplasował się zaraz za podium, aby pojawić się w Landshut, musi więc liczyć na dziką kartę od organizatorów. Zawodnik ten nie ukrywa, że po paskudnej kontuzji nogi liczy teraz na powrót do elity i walkę o kolejne medale.

Zawody w Danii miały zostać rozegrane o 14:30, ale ze względu na opady deszczu zostały przesunięte na 19:30. Kibice, którzy wytrwali w tych trudnych warunkach nie byli świadkami zbyt wielu mijanek. Zwycięsko z drugiej rundy kwalifikacyjnej wyszedł Krzysztof Kasprzak, który tylko w biegu numer 5 musiał uznać wyższość dwóch Szwedów - Thorssella i Nilssona i łącznie zgromadził 13 punktów. Polak triumf w turnieju przypieczętował ostatnim wyścigiem dnia, w którym pokonał Jacka Holdera i Timo Lahtiego. Fin, zajmując trzecią pozycję, stracił szansę na awans, natomiast Australijczyk zapewnił sobie drugie miejsce w zawodach. Trzeci był Niels Kristian Iversen.

W ostatnich wczorajszych eliminacjach, we włoskim Lonigo, najlepszy okazał się Kenneth Bjerre, na podium znaleźli się również David Bellego oraz Kevin Woelbert. Batalia o awans była bardzo wyrównana, świadczyć o tym może fakt, że dwóch zawodników zapewniło go sobie dopiero w biegu dodatkowym. Wtedy też z Grand Prix pożegnał się Chris Harris. Jedyny Polak w tej rundzie, Bartosz Smektała, nie przeszedł kwalifikacji i zakończył je na ósmym miejscu, zdobywając dziewięć punktów. Sporym zaskoczeniem jest to, że drugie i trzecie miejsce zajęli zawodnicy, którzy na co dzień jeżdżą w Polsce w drugiej lidze. Bellego i Woelbert przez całe zawody jechali na równym, wysokim poziomie i dzięki temu mogą cieszyć się z awansu.