Koszykówka: awans Artego, Energa odpada

• Data publikacji: 10.01.2019, 20:13

W środę i czwartek odbyły się kolejne mecze w europejskich pucharach. Ze zwycięstwa cieszyły się koszykarki Artego Bydgoszcz, które tym samym awansowały do kolejnej rundy rozgrywek. Energa Toruń także wygrała, ale zbyt małą różnicą punktów.

W środę do gry w europejskich pucharach wróciły zawodniczki CCC Polkowice. Mistrzynie Polski przed przerwą świąteczną przegrały w Pradze, a ostatnio także dwukrotnie w lidze, więc chciały w końcu móc cieszyć się z triumfu. Tym razem przyszło im zmierzyć się z Bourges Basket na wyjeździe. Polkowiczanki we Francji radzily sobie przyzwoicie, do przerwy prowadziły 39:31, a po trzeciej kwarcie nadal były na prowadzeniu. Fatalnie zagrały jednak decydującą kwartę, w której uległy rywalkom 9:24 i w całym meczu 65:76. Czarna seria CCC trwa.

Natomiast w czwartek odbyły się rewanżowe mecze EuroCup Women. Artego Bydgoszcz było w dobrej sytuacji po pierwszym spotkaniu, ponieważ wicemistrzynie Polski wyrały w Czechach 72:66. Tym samym podopiecznym Tomasza Hertka pozostało nie przegrać więcej niż pięcioma punktami przed własną publicznością. Oczywiście Bydgoszczanki podeszły do tego meczu bardzo ambitnie i od początku chciały narzucić rywalkom swój styl gry. Wygrały wszystkie kwarty, zwyciężyły ostatecznie aż 93:66, a w dwumeczu 165:132. Teraz bydgoszczanki zmierzą się w dwumeczu z KSC Szekszard.

Trudniejsze zadanie miały torunianki. Zawodniczki Energi we Francji przegrały 79:86. O odrobienie strat nie było łatwo. Jednak pod koniec drugiej kwarty miejscowe prowadziły już 35:23, co w tym momencie dawało awans polskiej ekipie. Po przerwie jednak zdecydowanie lepiej zagrały koszykarki Nantes. Trzecia kwarta wygrana przez rywalki 29:12 niemal przekreślała szanse torunianek na awans. Te jednak walczyły do samego końca. I to dosłownie. Niesamowita pogoń w ostatniej części meczu w wykonaniu "Katarzynek". Na 27 sekund przed końcem meczu było już 81:75 dla Energi. Brakowało "oczka" do dogrywki i dwóch punktów do awansu. Piłka była po stronie rywalek, które spudłowały, ale zebrały piłkę. To był problem torunianek, które nie potrafiły skutecznie walczyć na tablicach. Tym samym Energa Toruń kończy swój udział w tegorocznych rozgrywkach EuroCup Women. Ze zwycięzcą tej pary miała grać Wisła Kraków, więc wiadomo teraz, że nie dojdzie do polskiego starcia w kolejnej rundzie. Wisła zmierzy się z Nantes.