EBL: niesamowity powrót Polskiego Cukru, Hinds ustanowił nowy rekord punktowy

• Data publikacji: 14.01.2019, 21:00

Działo się w 14. kolejce Energa Basket Ligi. Niesamowity powrót zaliczyli gracze Polskiego Cukru Toruń, którzy w trzeciej kwarcie przegrywali 19 punktami z Kingiem Szczecin, a mimo to wygrali. Anwil Włocławek pokonał w hicie kolejki BM Stal Ostrów Wielkopolski. Rekord punktowy sezonu ustalił Jabarie Hinds, który zdobył w starciu z GTK Gliwice 38 punktów.

Świetne widowisko zaprezentowali nam koszykarze ze Szczecina i Torunia, którzy w niedzielę zmierzyli się na Netto Arenie. Gospodarze przez dwie pierwsze kwarty rozgrywali perfekcyjne zawody, tłamsząc Polski Cukier. Paweł Kikowski trafiał niemal wszystko, a w całym spotkaniu zdobył aż 27 punktów przy skuteczności 11/16 z gry (5/7 za trzy). W czwartej kwarcie jednak Polski Cukier Toruń zaprezentował wszystkim, dlaczego jest obecnie uznawany za najlepszą drużynę w polskiej lidze. Niesamowity come-back, rozpoczęty runem 10:0 na początek kwarty, doprowadził do tego, że brązowi medaliści Mistrzostw Polski wyszli na prowadzenie i wygrali wojnę nerwów w końcówce, ostatecznie odnosząc triumf. Świetną formę prezentuje nadal Aaron Cel. Reprezentant Polski został w grudniu uznany za najlepszego gracza ligi. W niedzielę rzucił 19 punktów, trafiając 6/9 rzutów. Poza Celem aż czterech graczy zdobyło ponad 13 punktów w spotkaniu dzięki czemu Twarde Pierniki wygrały niesamowicie ważny mecz i pozostają na drugim miejscu w tabeli.

Po raz kolejny hit kolejki nieco zawiódł oczekiwania. Tym razem Anwil Włocławek kompletnie stłamsił BM Stal Ostrów Wielkopolski i bez problemów pokonał wicemistrza Polski. Koszykarze z Włocławka prowadzili niemal przez całym mecz, a w najbardziej newralgicznych momentach spotkania trzymali rywali na dystans kilkunastu punktów. Co ciekawe, najlepszym strzelcem ani drugim najlepszym strzelcem w meczu nie został koszykarz Anwilu. Mistrzowie Polski zaprezentowali jednak bardzo wyrównany, zespołowy basket. Na wyróżnienie zasłużył z pewnością Kamil Łączyński, który na swoim koncie zgromadził aż 9 asyst.

Niebywałym osiągnięciem może popisać się Jabarie Hinds z Miasta Szkła Krosno, który ustalił nowy rekord punktowy ligi. Amerykanin w wygranym starciu z GTK Gliwice rzucił aż 38 punktów przy świetnej skuteczności - 15/21 z gry, 5/9 za trzy. Rozgrywający dorzucił do tego 7 asyst. To był najprawdopodobniej jeden z najlepszych indywidualnych występów w sezonie 18/19. Hinds robił z rywalami, co chciał, wchodził pod kosz, rzucał za trzy, z odejścia, z ręką na piłce. Czynił po prostu cuda, a przez trzy pierwsze kwarty zmarnował tylko jeden rzut! Pod koniec spotkania wysoka obrona Gliwic, a także niezdrowa chęć osiągnięcia magicznego pułapu 40 punktów, przyczyniły się do kilku błędów, które popełnił Amerykanin. Trzeba jednak przyznać, że przyczynił absolutnie wszystkich na krośnieńskim parkiecie. Miasto Szkła ponadto po raz drugi w swojej historii przebili granicę 100 punktów w Ekstraklasie. Do składu krośnian dołączył nowy-stary gracz - Peter Alexis, który grał dla zespołu z Podkarpacia w ubiegłym sezonie.

Wyniki 14. kolejki Energa Basket Ligi:

BM Stal Ostrów Wielkopolski - Anwil Włocławek 73:80 (14:15; 19:28; 23:22; 17:15)

King Wilki Morskie Szczecin - Polski Cukier Toruń 95:98 (30:23; 31:24; 21:22; 13:29)

Legia Warszawa - Polpharma Starogard Gdański 91:76 (20:28; 21:16; 26:15; 24:17)

Trefl Sopot - AZS Koszalin 90:100 (23:23; 17:31; 21:19; 29:27)

Miasto Szkła Krosno - GTK Gliwice 101:89 (27:25; 27:15; 27:18; 20:31)

TBV Start Lublin - Rosa Radom 109:91 (32:22; 32:19; 25:30; 20:20)

Asseco Arka Gdynia - Spójnia Stargard 89:88 (17:21; 27:23; 27:18; 18:26)