Monika Skinder wicemistrzynią świata juniorek w biegach!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 20.01.2019, 14:40

Monika Skinder ze srebrem w sprincie techniką klasyczną w MŚJ w Lahti! Polka powtórzyła osiągnięcie Justyny Kowalczyk z 2003 roku. Wygrała Norweżka Kristin Stavaas Skistad.

Mistrzostwa Świata Juniorów w Lahti zainaugurowano sprintami techniką klasyczną. Kwalifikacje pewnie przebrnęły reprezentantki Polski, w komplecie meldując się w ćwierćfinałach. Monika Skinder w eliminacjach zajęła 6. miejsce w gronie 81. biegaczek, potwierdzając, że w sprincie będzie walczyć o czołowe lokaty. Do najszybszej na starcie Fridy Karlsson ze Szwecji straciła 6.18 sek. Pozostałe Biało Czerwone zajęły miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce: Weronika Kaleta była 18. (+14.74), Eliza Rucka 23. (+16.75), a Izabela Marcisz 27.(+18.99).

Do ćwierćfinałów  sprintu mężczyzn nie udało się awansować żadnemu Polakowi. Najwyższej sklasyfikowany reprezentant Polski – Dawid Damian – zajął w kwalifikacjach 53. miejsce, ze stratą +23.01 sek. do Aleksandra Terentiewa z Rosji. Wiktor Czaja był 73. (+32.5), a Michał Boreczek 77. (+34.15). Wystartowało 103. juniorów.

Ćwierćfinały w wykonaniu Polek były nerwowe. Monika Skinder na starcie swojego biegu zaliczyła wywrotkę i już na początku musiała gonić rywalki. Polka szybko się pozbierała, dołączyła do czołówki i przepchnęła się na drugą pozycję za plecami najlepszej biegaczki gospodyń – Anity Korvy. Po pasjonującej walce na finiszu Skinder minęła linię mety tuż za Finką i minimalnie przed Niemką Anną-Marią Dietze. Wszystkie trzy zawodniczki awansowały do dalszej rywalizacji.

Innym Polkom sztuka awansu do ½ finału się nie udała. Bardzo ambitnie o miejsce w czołówce walczyła Weronika Kaleta. Polka stoczyła wyrównaną walkę z zawodniczkami z Norwegii i Szwecji, ale ostatecznie finiszowała na 4. pozycji w swoim biegu, ulegając  Linn Svahn, Helene Marie Fossesholm i Kristin Austgulen Fosnaes. Do awansu do półfinału z czasem naszej debiutantce na juniorskim czempionacie zabrakło niespełna sekundy. W ogólnej klasyfikacji Kaleta została sklasyfikowana na 18. miejscu. Eliza Rucka i Izabela Marcisz biegi ćwierćfinałowe ukończyły na 5. pozycji, jednak od nich najlepszych wyników możemy oczekiwać w biegach dystansowych.

Półfinałowy bieg był popisem Moniki Skinder. Polka zręcznie wymijała rywalki ze Skandynawii, by po drugim podbiegu objąć pewne prowadzenie. Widać było, że nasza zawodniczka ma świetnie posmarowane narty. Skinder odjechała Norweżkom i Szwedce i finiszowała z wyraźną przewagą nad resztą grupy. Co ciekawe, do finałowego biegu awansowało sześć najlepszych biegaczek eliminacji, a Polka była w tym gronie zdecydowanie najmłodsza.

W finale bardzo mocne tempo od początku narzuciła Norweżka Kristin Stavaas Skistad, ale rywalki trzymały się za jej plecami. Monika Skinder po raz kolejny bardzo mądrze i przytomnie zachowywała się na trasie, walcząc o jak najlepszy tor i pozycję. Polka pilnowała Norweżki, próbowała atakować i do samego końca liczyła się w rywalizacji o złoto. Ostatecznie na finiszowej prostej najszybsza okazała się Skistad. Monika Skinder wywalczyła srebrny medal, przegrywając z Norweżką o 0.63 sek. Trzecie miejsce dla Anity Korvy z Finlandii (+0.71), a poza podium Szwedki: Linn Svahn i Frida Karsson, która była jedną z głównych faworytek do triumfu.

W rywalizacji mężczyzn mistrzem świata został Aleksander Terentiew, który dziś w Lahti był niepokonany. Za plecami Rosjanina finiszowało dwóch juniorów norweskich - Ansgar Evensen i Haakon Skaanes.

Srebrny medal Moniki Skinder to wyrównanie najlepszego wyniku w historii polskich juniorskich biegów narciarskich. W 2003 roku na drugim stopniu podium w sprincie łyżwą stanęła Justyna Kowalczyk. Jutro w Lahti sprinty klasykiem młodzieżowców, a juniorki wrócą do rywalizacji we wtorek. Wtedy odbędą się biegi indywidualne na 5 i 10 km techniką dowolną. W składzie Polek prawdopodobnie dojdzie do jednej zmiany – Monikę Skinder, która w biegach dystansowych łyżwą czuje się najsłabiej, zastąpi Magdalena Kobielusz.