EBL: Stelmet i Arka wygrywają zgodnie z planem, Stal przegrywa w hicie

• Data publikacji: 11.02.2019, 16:29

To ostatnia kolejka przed przerwą na Suzuki Puchar Polski w koszykówce. Ważne zwycięstwo w kontekście walki o Play-off wygrali koszykarze MKS Dąbrowy Górniczej z ARGED BMSlam Stal Ostrowem Wielkopolskim 82:76. Poza tym faworyci do mistrzostwa Polski - Stelmet Zielona Góra i Asseco Arka Gdynia odniosły zwycięstwa na wyjeździe.

Najciekawiej zapowiadał się mecz w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie Stal podejmowała MKS Dąbrowę Górniczą. Obie drużyny są sąsiadami w ligowej tabeli. Gospodarze świetnie weszli w mecz i już w pierwszej kwarcie stworzyli czternastopunktową przewagę. Na fali euforii zapomnieli jednak, że mecz nie kończy się po 10 minutach. W drugiej części goście z Dąbrowy Górniczej pokazali pazur i po zakończeniu pierwszej połowy prowadzili jednym punktem. Sprawa zwycięstwa niemal do ostatnich sekund pozostawała otwarta, jednak koszykarze Stali zagrali fatalną końcówkę. Wystarczy powiedzieć, że przez ostatnie trzy minuty zdobyli zaledwie 2 punkty! W tym samym czasie nie próżnował Cleveland Melvin - najlepszy gracz Dąbrowy Górniczej, który zdobył sześć oczek i poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa. Skrzydłowy zdobył łącznie 26 punktów, grając na niezłej 56% skuteczności. Wśród podopiecznych Jacka Winnickiego dobrze zaprezentował się także Mathieu Wojciechowski. Polski koszykarz francuskiego pochodzenia zgromadził na swoim koncie 24 punkty, 8 zbiórek i 2 asysty. Wśród graczy Stali zawiedli obcokrajowcy. Co prawda Scott asystował aż 12 razy, a King zebrał 11 piłek, ale punktowo brylowali Polacy - Chyliński i Żołnierewicz. Obaj zdobyli łącznie 30 punktów.

Zgodnie z planem zagrali koszykarze Stelmetu Zielona Góra i Asseco Arki Gdynia. Pierwsi wygrali w Lublinie 77:69. Po chwilowych turbulencjach na początku spotkania wielokrotni mistrzowie Polski opanowali sytuację i od drugiej połowy już tylko powiększali swoją przewagę. Spora w tym zasługa Startu, który w trzeciej kwarcie zdobył marne 6 punktów. Wśród zielonogórzan najlepiej zagrali Polacy - Sokołowski i Zamojski. Pierwszy zdobył 15, a drugi 14 punktów.

Asseco Arka Gdynia rozniosła 96:72 Miasto Szkła w Krośnie. Drużyna znad morza przebyła długą drogę na Podkarpacie, a mimo to bez najmniejszych problemów poradziła sobie z krośnianami, którzy po porażce spadli na ostatnie miejsce w tabeli. Do szklanego miasta wrócił Dariusz Wyka, dla którego hala "na Bursakach" była jeszcze dwa lata temu domem. Polak zaliczył trzy efektowne wsady, ponadto zebrał 9 piłek. Skutecznością imponował Marcus Ginyard, który zasilił szeregi Arki w styczniu. Amerykanin zdobył 18 punktów i zmarnował tylko trzy rzuty. Wśród ekipy z Krosna najwięcej punktów zdobył Dariusz Oczkowicz. 37-latek przeżywa w ostatnich tygodniach drugą młodość, w niedzielę trafił 5/10 rzutów z gry, co poskutkowało łącznie 17 oczkami na koncie weterana. Arka Gdynia wskazała Miastu Szkła miejsce w szeregu i nadal walczy ze Stelmetem o pierwsze miejsce sezonu zasadniczego.

Wyniki 19. kolejki Energa Basket Ligi:

TBV Start Lublin - Stelmet Zielona Góra 69:77 (14:16; 22:18; 6:20; 27:23)

Polpharma Starogard Gdański - GTK Gliwice 96:80 (16:20; 27:26; 32:21; 21:13)

Spójnia Stargard - AZS Koszalin 76:73 (26:15; 15:21; 21:27; 14:10)

Trefl Sopot - HydroTruck Radom 97:93 (24:27; 23:22; 24:17; 26:27)

ARGED BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - MKS Dąbrowa Górnicza 76:82 (27:13; 12:27; 25:24; 12:18)

King Wilki Morskie Szczecin - Legia Warszawa 80:72 (18:19; 22:15; 19:20; 21:18)

Miasto Szkła Krosno - Asseco Arka Gdynia 72:96 (18:31; 14:20; 24:22; 16:23)