Liga Europy: duży krok Napoli w kierunku awansu

• Dodał: Igor Wasilewski
  • Data publikacji: 14.02.2019, 22:58

SSC Napoli wygrało na wyjeździe 3:1 z FC Zurych w pierwszym meczu 1/16 finału Ligi Europy i wydaje się być na dobrej drodze do awansu do kolejnej rundy rywalizacji. Jedną z bramek na Letzigrund Stadion zdobył Piotr Zieliński, który w 77. minucie inteligentnie oszukał obronę rywali.

Początkowo gra na stadionie w Zurychu wyglądała na bardzo wyrównaną. Jak się jednak okazało, był to tylko nudny wstęp do tego, co kibice zgromadzeni na Letzigrund Stadion zobaczyli parę chwil później. Wyraźnie zestresowani piłkarze ze Szwajcarii, którzy nie grali na tym poziomie europejskich rozgrywek od dziesięciu lat, popełnili pierwszy błąd już w 11. minucie. Wtedy to piłka odskoczyła po niedokładnym przyjęciu Yannickowi Brecherowi. Wykorzystał to Arkadiusz Milik, który przejął futbolówkę i wystawił do pustej bramki Lorenzo Inssigne. Ten nie miał większych kłopotów z umieszczeniem jej w siatce i neapolczycy mogli cieszyć się z pierwszego gola.

Nie minęło dziesięć minut, a piłkarze z Włoch ponownie celebrowali zdobycie bramki. Tym razem żaden z obrońców nie zdołał zatrzymać piłki po dośrodkowaniu Kevina Malcuita, która trafiła idealnie na stopę Jose Callejona. Na tablicy wyników było już 2:0, ale zawodnicy z Napoli nie zwalniali tempa. Swoje okazje w pierwszej połowie mieli jeszcze obaj Polacy występujący w barwach włoskiej ekipy. Strzały Piotra Zielińskiego oraz Arkadiusza Milika albo mijały słupek po niewłaściwej stronie, albo były bronione przez bramkarza gości.

Yannick Brecher bronił dzielnie swój zespół przed stratą bramki także na początku drugiej części gry. Już trzy minuty po rozpoczęciu gry okazję miał Piotr Zieliński, a chwilę później przed szansą stanął Jose Callejon, jednak wynik pozostał niezmieniony. Tempo gry nieco zwolniło i na kolejną okazję goście musieli czekać nieco ponad 20 minut. W 71. minucie Zieliński zdołał pięknie wykończyć sytuację, mijając przy okazji dwóch obrońców drużyny z Zurychu i podwyższając rezultat na 3:0.

Zdecydowanie lepsza drużyna z Italii nie zdołała jednak zachować czystego konta. W 82. minucie ręką w polu karnym bronił Nikola Maksimović, a sędzia wskazał na jedenasty metr. Rzut karny udało się wykorzystać Benjaminowi Kolloliemu, który dał tym samym Szwajcarom cień szansy na odwrócenie losów dwumeczu za tydzień w Neapolu.

FC Zurych - SSC Napoli 3:1 (2:0)

Bramki: Kolloli 83’(k.) - Inigne 12’, Callejon 21’, Zieliński 77’

FC Zurych: Brecher – Nef, Bangura, Maxso – Untersee, Kryeziu. Domgjoni (46’ Marchesano), Kharabadze – Winter (67’ Ceesay), Odey (80’ Khelifi), Kololli

SSC Napoli: Meret – Malcuit, Maksimović, Koulibaly, Ghoulam (76’ Luperto) – Callejon, Allan (60’ Diawara), Ruiz, Zieliński – Milik, Insigne (68’ Ounas)

Żółte kartki: Untersee, Kryeziu – Ghoulam, Diawara, Maksimović

Sędzia: Milorad Mazić (Serbia)